Británia a Japonsko vyvinú motor pre stíhačky budúcej generácie

27.12.2021

Spojené kráľovstvo a Japonsko oznámili, že budú spolupracovať na vývoji demonštrátora motora pre ich budúce bojové lietadlá. Práce sa začnú už začiatkom budúceho roka, pričom UK investuje v prvej fáze 30 miliónov libier do plánovania, digitálnych návrhov a inovatívneho výrobného vývoja.

Ďalších 200 miliónov libier z finančných prostriedkov Spojeného kráľovstva pôjde na vývoj plnohodnotného demonštrátora. Motor bude postavený v závode Rolls-Royce vo Filtone (Bristol, Anglicko). Na jeho vývoji sa bude podieľať taktiež britská firma BAE Systems ako aj japonské Mitsubishi Heavy Industries (MHI) a Ishikawajima-Harima Heavy Industries (IHI).

Nový motor by mal byť veľkým prínosom pre obe krajiny. Počas nasledujúcich štyroch rokov totiž Spojené kráľovstvo plánuje investovať viac ako 2 miliardy libier do programu Tempest, čo je medzinárodný projekt vývoja stíhačky budúcej generácie. Japonsko zase nájde uplatnenie pre tento pohon vo vyvíjanom stíhacom lietadle, ktoré by malo vzísť z programu F-X a v budúcnosti nahradiť stíhačky F-2. Oba stroje by mali byť dvojmotorové, zatiaľ však nie je jasné, či budú nakoniec poháňané rovnakou verziou motora. V súvislosti s novým motorom neboli zverejnené ani žiadne technické špecifikácie.

Vojenská spolupráca medzi Japonskom a Spojeným kráľovstvom nie je prekvapivá, keďže ide o obojstranne výhodnú záležitosť. Bude postavená na silných stránkach každej z krajín v oblasti technológií a priemyslu. To zabezpečí, že ozbrojené sily týchto štátov zostanú z hľadiska vojenských inovácií svetovou špičkou.

Navyše posilnenie vzájomného partnerstva je v súlade so strategickými záujmami oboch krajín v indicko-pacifickom regióne. Japonsko je totiž pre Spojené kráľovstvo jedným z najbližších bezpečnostných partnerov v juhovýchodnej Ázii.

Vývoj motora nebude zďaleka jediným príkladom bilaterálnej spolupráce v oblasti obranného priemyslu. Už dnes obe krajiny spolupracujú napríklad pri vývoji novej rakety vzduch-vzduch JNAAM (Joint New Air-to-Air Missile). Tento program využíva britskú expertízu získanú pri vývoji strely vzduch-vzduch MBDA Meteor s pokročilým japonským radarovým navádzaním.