Británia vyvinie novú zbraň elektronického boja

17.09.2019

Spoločnosti MBDA a Leonardo získali od britského ministerstva obrany kontrakt na vývoj novej riadenej strely typu vzduch-zem. Vznikne na základe strely Spear-3 a bude určená na vedenie elektronického boja.

Zmluva vo výške 10 miliónov libier (približne 11,3 milióna eur) bola podpísaná 10. septembra. Jej predmetom je integrácia zariadenia elektronického boja od firmy Leonardo do ľahkej rakety Spear-3 od spoločnosti MBDA. Nová strela je pomenovaná Spear-EW a bude navrhnutá s ohľadom na to, aby mohla byť integrovaná do britských stíhačiek F-35B a Typhoon.

Generálny riaditeľ spoločnosti Leonardo UK Norman Bone uviedol, že ich firma dodá "špičkové miniaturizované zariadenie, ktoré bude pôsobiť ako rušička na ochranu lietadiel RAF a potlačí protivzdušnú obranu nepriateľa". MBDA zase vyvinie strelu s prúdovým pohonom Pratt & Whitney TJ-130, ktorá bude mať dlhý dosah a podzvukovú rýchlosť. Spear-EW s hmotnosťou pod 100 kg bude teda fungovať ako rušička a falošná návnada.

Mike Mew, obchodný riaditeľ spoločnosti MBDA UK, na margo schopností Spearu povedal: "našou víziou je vytvorenie roja zbraní, ktoré budú integrované do jednej siete, pričom budú schopné zahltiť a neutralizovať aj sofistikovanú protivzdušnú obranu". Na Typhoonoch už prebehlo základné preverenie toho, či sú závesníky schopné niesť novú muníciu. Stíhačky Typhoon by mohli v budúcnosti niesť pod každým krídlom jeden závesník, na ktorý bude možné uchytiť tri strely Spear-EW. Pri stealth lietadle F-35 sa počíta s tým, že strely bude niesť interne. Do každej z jej dvoch interných šachiet by sa mali zmestiť štyri strely Spear-EW a ešte zostane miesto na jeden AMRAAM.

Spear-3, z ktorej bude verzia EW vychádzať, má mať dolet viac ako 130 km. Navádzanie Spear-EW na cieľ by malo zabezpečovať GPS, inerciálny systém a datalink, ktorý umožní zmenu súradníc počas letu. Obe strely by mohli fungovať v roji, kde Spear-EW bude zabezpečovať rušenie a Spear-3 elimináciu jednotlivých prvkov PVO.

Nie je celkom jasné, ako sa Spear-EW bude správať v záverečnej fáze letu, predpokladá sa však, že by mohla zničiť cieľ len kinetickou energiou. Už len prerazenie radaru by sa v podstate rovnalo jeho vyradeniu.

Použitie Spear-EW bude v budúcich konfliktoch nevyhnutné pri dobre chránených cieľoch, kde budú prítomné pokročilé systémy SHORAD, ako napríklad ruský Pantsir S1. Systém SHORAD (short-range air defense) má schopnosť zlikvidovať nielen lietadlo, ale aj riadené strely a bomby. Ak však Spear-EW dokážu tento systém oslepiť, bude veľmi obtiažne brániť sa roju prilietajúcich Spear-3.

Zdroj: SPEAR Mini-Cruise Missile Getting An Electronic Warfare Variant To Swarm With Is A Huge Deal