Britská armáda vyradila vrtuľníky Lynx

04.03.2018

Po takmer 40 rokoch služby vyradila britská armáda vrtuľníky Lynx. Tieto stroje absolvovali svoj posledný let počas rozlúčkového ceremoniálu, ktorý sa uskutočnil 16. januára.

Poslednou britskou jednotkou, ktorá prevádzkovala vrtuľníky Lynx, bola 657. letka armádneho leteckého zboru zo základne Odiham v Hampshire.

Tento typ bol prvýkrát zavedený do služby vo verzii AH1 v auguste 1978. Následne sa zapojil do operácií v rôznych krajinách vrátane Afganistanu, Bosny, Iraku a Sierry Leone. Tento viacúčelový vrtuľník počas svojej služby v britskej armáde ničil tanky, evakuoval zranených, zhromažďoval spravodajské informácie a poskytoval humanitárnu pomoc. Lynx prevádzkovalo aj britské námorníctvo, ktoré ho však vyradilo už v marci minulého roka.

Počas vojny o Falklandy bol Lynx vyzbrojený protilodnou riadenou strelou Sea Skua. Dva tieto vrtuľníky z britských lodí HMS Coventry a HMS Glasgow zaútočili a vážne poškodili 800-tonovú hliadkovaciu loď, ktorá sa však dokázala vrátiť späť do prístavu. Jeden z vrtuľníkov Lynx tiež zničil argentínsku nákladnú loď a viacero týchto strojov bolo použitých aj v úlohe v protiponorkových hliadok.

Počas prvej vojny v Perzskom zálive útočili vrtuľníky britského námorníctva raketami Sea Skua na niekoľko rýchlych bojových plavidiel a mínolovky. Britská armáda zas používala svoje Lynxy, vyzbrojené raketami TOW, na ničenie irackých tankov.

V Afganistane mali vrtuľníky Lynx AH7 problémy s prevádzkou v horúcich vysokohorských oblastiach, čo viedlo koncom roka 2008 k vzniku vylepšenej verzie AH9. Počas intervencie v Afganistane uskutočňovali tieto stroje hlavne prieskum a hliadkovanie, pričom na bojové misie boli nasadené vrtuľníky Apache.

V septembri 2010 sa v Sierra Leone dva britské armádne vrtuľníky Lynx podieľali na záchrane čaty Írskeho kráľovského pluku, ktorá bola zajatá ozbrojenou skupinou West Side Boys. Tieto dva vrtuľníky ostreľovali dedinu, ktorú ovládal gang, zatiaľ čo pozemné jednotky zachránili päť uväznených vojakov.

Od roku 2014 začalo Spojené kráľovstvo nahrádzať vrtuľníky Lynx helikoptérami AW159 Wildcat, pričom britská armáda objednala 34 týchto strojov a kráľovské námorníctvo 28.

Zdroj: British Army poised to retire last Lynx