Britská F-35B prvýkrát vzlietla s externou výzbrojou z cvičného odrazového mostíka

16.08.2017

Spojené kráľovstvo zahájilo začiatkom augusta skúšky vzletov stíhačky F-35B s výzbrojou zavesenou pod krídlami.

Testovanie sa konalo na námornej leteckej stanici Patuxent River v Marylande, pričom stroj vzlietal z cvičného odrazového mostíka. Externá výzbroj lietadla pozostávala zo štyroch riadených bômb Paveway IV a dvoch protilietadlových striel ASRAAM. Odrazový mostík má rovnaké parametre ako štartovacia rampa, ktorá bude namontovaná na dvoch nových britských lietadlových lodiach triedy Queen Elizabeth.

Test je súčasťou širšej škály skúšok, ktoré majú potvrdiť, že lietadlá F-35B budú schopné štartovať týmto spôsobom z britských lietadlových lodí. Podobne ako v minulosti vzlietali stíhačky Sea Harrier, ktoré Royal Navy prevádzkovalo 28 rokov. Tento spôsob umožňuje lietadlu vzlietnuť s väčším množstvom paliva alebo zbraní a je bezpečnejší ako vzlet z rovnej paluby, akú majú lode US Marine Corps. Platí to najmä v rozbúrenom mori, kedy sa loď neustále nakláňa hore a dolu.

Ostré skúšky na palube lietadlovej lode Queen Elizabeth sa majú začať koncom roku 2018. Hoci loď unesie až 36 lietadiel F-35 a štyri vrtuľníky, v štandardnej konfigurácii bude vybavená len 24 stíhačkami.

F-35B je lietadlo s krátkym vzletom a zvislým prístátím, vyvinuté hlavne pre US Marine Corps a Royal Navy. Svojimi rozmermi sa podobá verzii F-35A, avšak na rozdiel od "Áčka" je vybavená zdvihovým dúchadlom, ktoré jej umožňuje vertikálne pristáť alebo vzlietnuť na veľmi krátkej dráhe. Na úkor tohto zariadenia má F-35B asi o 28 % menšie palivové nádrže. Zmenšený je taktiež priestor vnútorných zbraňových šácht, kam nie je možné umiestniť väčšie bomby typu Paveway III a namiesto ôsmich bômb typu SDB II unesie len štyri. V porovnaní s "Áčkom" má F-35B slabšie letové výkony, keďže dokáže manévrovať s maximálnym preťažením len 7g.

Spojené kráľovstvo plánuje obstarať celkovo 138 kusov F-35B, pričom všetky stroje by mali byť dodané do 30. rokov tohto storočia. K 1. júnu dodala firma Lockheed Martin Spojenému kráľovstvu prvých 10 lietadiel. Spolu s lietadlovou loďou Queen Elizabeth dosiahnu stíhačky F-35B v britskom námorníctve počiatočné operačné spôsobilosti v roku 2020.

Video nižšie zobrazuje zaujímavé situácie, týkajúce sa testovania a prevádzky stíhacích lietadiel F-35B.