Britské F-35B sú už doma

07.06.2018

Prvé štyri britské stíhačky F-35B prileteli včera na leteckú základňu Marham v Norfolku. Tieto stealth lietadlá položia v Royal Air Force základný kameň letky č. 617 "Dambusters".

Stíhačky vzlietli z americkej leteckej základne Beaufort v Južnej Karolíne a vydali sa na takmer 6700 km dlhý let smerom k Marhamu. Počas tohto dlhého transatlantického letu im palivo dopĺňala trojica britských tankerov Airbus A330 MRTT. Sprevádzalo ich tiež britské lietadlo pátracej a záchrannej služby Atlas C1, čo je označenie pre Airbus A400M slúžiaci v RAF.

Štvorica nových stíhačiek mala priletieť na základňu Marham ešte v utorok, ale nepriaznivé počasie nad Atlantickým oceánom spôsobilo odklad letu o viac ako 24 hodín. Deväť zo zvyšných jedenásť britských F-35B, ktoré sa ešte nachádzajú na americkej základni Beaufort, sa do Spojeného kráľovstva presunie toto leto pri príležitostí osláv stého výročia vzniku Royal Air Force.

Letecká základňa Marham, nový domov britských stíhačiek F-35B, vznikla v roku 1937 a ako prvé na nej boli dislokované ťažké bombardéry Hendon. Neskôr odtiaľ vzlietali aj viacúčelové lietadlá DH.98 Mosquito, ktoré Británia počas 2. svetovej vojny využívala v roli bombardérov, nočných stíhačiek, ale aj na fotografický prieskum. V súčasnosti sa nej nachádzajú dve letky stíhacích bombardérov Tornado GR4.

Aby v Marhame mohli byť dislokované stíhačky 5. generácie F-35B, musela základňa prejsť výraznou modernizáciou. Jeden zo starých hangárov pre lietadlá Tornado bol zbúraný kvôli vybudovaniu potrebných zariadení pre údržbu, logistiku a ústredie. Ďalší zo štyroch zostávajúcich hangárov bude čoskoro odstránený tiež, aby sa uvoľnil priestor pre ďalšiu infraštruktúru F-35. Po rekonštrukcii v hodnote 550 miliónov libier sa základňa premení na jedno z najmodernejších zariadení sveta, kde budú dislokované tri letky lietadiel F-35.

Tento rok bude pre britských pilotov F-35B významný nielen preto, že po výcviku v USA sa opäť presunú na domovskú základňu, ale ešte z jedného dôvodu. Na jeseň čakajú pilotov týchto stíhačiek s krátkym vzletom a kolmým pristátím prvé nácviky operácií z paluby novej lietadlovej lode HMS Queen Elizabeth.

Pripomeňme, že projekt vývoja F-35 zahŕňal aj integráciu dvoch špecifických typov výzbroje, ktorými budú vybavené zatiaľ len britské stíhačky a ktoré sú podmienkou na dosiahnutie počiatočných operačných spôsobilostí vrámci RAF. Ide o presne navádzané bomby Paveway IV a protilietadlové strely s infračerveným navádzaním AIM-132 ASRAAM. Hneď po zavedení do služby tak budú môcť byť britské F-35 vyzbrojené šiestimi bombami Paveway IV, dvomi protilietadlovými strelami stredného doletu AIM-120C AMRAAM a dvojicou striel krátkeho doletu AIM-132 ASRAAM. V kombinácii s ich stealth vlastnosťami tak budú schopné prenikať aj cez integrované systémy protivzdušnej obrany.

V roku 2019 však začne RAF pracovať aj na integrácii ďalšej špecifickej výzbroje, ktorú predstavujú protilietadlové strely s radarovým navádzaním Meteor a riadené strely vzduch-zem SPEAR 3. Tie posunú britské F-35 ešte ďalej a vytvoria z nich veľmi nebezpečnú platformu pre akéhokoľvek protivníka.

Zdroj: UK's first Lightnings on their way to RAF Marham