Britské letectvo dostalo prvý Typhoon z programu Centurion

10.07.2018

Royal Air Force (RAF) uviedli späť do prevádzky prvé z bojových lietadiel Eurofighter Typhoon, ktoré vrámci projektu Centurion získalo novú výzbroj.

Informoval o tom 5. júla predstaviteľ spoločnosti BAE Systems a dodal, že prvá stíhačka, ktorej boli integrované protilietadlové strely Meteor a strely s plochou dráhou letu vzduch-zem Storm Shadow, bola dodaná k svojej letke ďaleko pred termínom dosiahnutia nových operačných spôsobilostí (plánované na rok 2019).

Britské letectvo má v súčasnosti 51 stíhačiek Typhoon z prvej výrobnej várky (Tranche 1), 67 kusov z druhej (Tranche 2) a asi 10 strojov z tretej (Tranche 3). Typhoony z prvej výrobnej várky nepodstúpia modernizáciu vrámci projektu Centurion. Nezískajú tak spôsobilosti na ničenie pozemných cieľov a v RAF budú plniť iba úlohy ochrany vzdušného priestoru.

Zvyšné lietadlá budú mať integrované moderné strely Meteor, Storm Shadow a Brimstone, vďaka čomu budú môcť nahradiť aj zastarané lietadlá Tornado GR4, ktorých vyraďovanie sa začne v roku 2019. V prvej fáze projektu Centurion, ktorá korešponduje s programom Phase 2 Enhancement (P2E), získavajú stíhačky Typhoon strely Meteor a Storm Shadow. Vrámci druhej fázy Centurionu, ktorá sa prekrýva s programom Phase 3 Enhancement (P3E), budú mať lietadlá do konca roka 2018 integrované aj strely Brimstone.

Ako uviedol riaditeľ dodávateľskej divízie Eurofighteru Andy Flynn, "modernizáciu vrámci prvej fázy projektu Centurion podstupuje už 26 lietadiel a piloti začnú trénovať v priebehu niekoľkých týždňov". Dodal, že "ešte musí prebehnúť schvaľovací proces, ktorý by mal byť zrealizovaný do konca roka."

Integráciou striel Meteor získajú britské stíhačky Typhoon európsku výzbroj typu vzduch-vzduch, ktorou budú môcť nahradiť americké AIM-120 AMRAAM. Meteor je riadená protilietadlová strela stredného dosahu, ktorá je určená pre boj mimo vizuálnu vzdialenosť. Jej maximálny dolet presahuje 100 km a je schopná zasahovať ciele aj v prostredí silného elektronického rušenia.

Storm Shadow je riadená strela dlhého doletu typu vzduch-zem. Je určená na ničenie statických pozemných cieľov vysokej hodnoty, ako sú letecké základne, radarové stanice, komunikačné uzly, mosty a prístavy. Jej dolet presahuje vzdialenosť 250 km.

Brimstone je riadená strela, určená na ničenie opancierovaných a rýchlo sa pohybujúcich pozemných cieľov. Môže ísť o tanky, obrnené vozidlá alebo samohybné húfnice. Strela je navrhnutá tak, aby v mieste zásahu spôsobila čo najmenšie vedľajšie škody. Jej presné navedenie na cieľ zabezpečuje kombinácia aktívnej radarovej navádzacej sústavy a pasívneho laserového navedenia. Údaje o dosahu strely sa rôznia, ale malo by to byť minimálne 18 km. Jej modernejšia verzia Brimstone 2 by mala mať dosah predĺžený o 200%, t.j. asi 54 km.

Integráciou novej výzbroje, obzvlášť striel Storm Shadow a Brimstone, sa z výkonných stíhačiek na vybojovanie vzdušnej prevahy stanú viacúčelové stíhacie lietadlá, ktoré budú môcť plnohodnotne nahradiť zastarané stroje Tornado GR4.