Britské Tornada odchádzajú do dôchodku

05.03.2019

Koncom februára uskutočnili lietadlá Tornado GR4 niekoľko rozlúčkových letov, ktorými po 40 rokoch symbolicky ukončili svoju službu v RAF.

Posledné dve perute RAF (9. a 31. peruť), ktoré ešte mali zavedené lietadlá Tornado GR4, budú v priebehu marca oficiálne rozpustené. Obe perute prejdú reformami a postupne budú vybavené stíhačkami Typhoon a dronmi Protector RG1, čo je britské označenie pre MQ-9B SkyGuardian.

Spojené kráľovstvo objednalo celkovo 228 lietadiel Tornado GR1, pričom prvé z nich boli dodané RAF v júni 1979. V rokoch 1997 až 2003 bolo 142 z nich zmodernizovaných na úroveň GR4, v rámci čoho získali tieto lietadlá novú avioniku, bomby s duálnym navádzaním Paveway IV a vylepšený komunikačný systém.

K ich prvému bojovému nasadeniu došlo v roku 1991 vo vojne v Perzskom zálive, kedy Spojené kráľovstvo nasadilo takmer 60 lietadiel Tornado GR1. Pomocou kazetových bômb JP 233 ničili britské Tornáda štartovacie dráhy a vyraďovali tak z prevádzky iracké letiská.

V roku 1999 sa Tornada RAF zúčastnili náletov v Kosove. Počas operácie Spojenecká sila (Operation Allied Force) útočilo 12 lietadiel Tornado GR1 na pozemné ciele pomocou laserom navádzaných bômb Paveway II.

V roku 2003 sa zmodernizované GR4 zapojili do vojny proti režimu Saddáma Husajna. Tu bola prvýkrát bojovo nasadená strela s plochou dráhou letu Storm Shadow. V rokoch 2007 a 2011 sa tieto stroje zúčastnili aj vojen v Afganistane a Líbyi.

Posledným konfliktom, ktorého sa zúčastnili, bol boj proti teroristickej organizácii Islamský štát. Od septembra 2014 uskutočňovali nálety proti militantom IS v Iraku a o rok neskôr rozšírili túto operáciu aj na územie Sýrie.

Po vyradení Tornada, preberie jeho úlohy v RAF Typhoon, ktorého arzenál bol nedávno rozšírený o modernú výzbroj vzduch-zem v rámci projektu Centurion. V blízkej budúcnosti to však budú aj stíhačky piatej generácie F-35, ktoré vďaka schopnostiach stealth môžu oveľa efektívnejšie prenikať pokročilou PVO a pôsobiť proti pozemným cieľom.