Bronco vo „výslužbe“ ešte poslúži filipínskemu letectvu

30.07.2018

Filipíny získajú od USA ľahké bojové lietadlá OV-10 Bronco. Ide o štvoricu turbovrtuľových lietadiel, ktorých prvé verzie boli nasadené ešte vo Vietname.

Filipínskej vláde boli tieto stroje ponúknuté po tom, ako požiadala o dodanie náhradných dielov pre svoje OV-10 Bronco, ktoré má letectvo tejto ázijskej krajiny stále v službe. Agentúra NASA a americké vzdušné sily prevádzkovali OV-10 ešte donedávna a v roku 2015 sa dokonca zúčastnili 120 bojových misií proti Islamskému štátu v Iraku a Sýrii. Preto majú Spojené štáty stále v skladoch dostatok náhradných dielov, o ktoré prejavili záujem Filipíny.

USA ponúkli filipínskemu letectvu dva stroje vo verzii OV-10A a dvojicu OV-10G+. Filipíny následne skontrolovali, v akom stave sa lietadlá nachádzajú a zistili, že sú vhodné na použitie. Ide o stroje z polovice deväťdesiatych rokov 20. storočia, dvojica OV-10G+ však prešla v roku 2015 modernizáciou a bola nasadená v operácii Inherent Resolve. Dokumenty, týkajúce sa úprav na OV-10G+, naznačujú, že lietadlá získali eletro-optickú vežu L3-Wescam MX-15Di, zariadenie na zabezpečený prenos taktických údajov Link 16, sklenený kokpit a navádzané rakety vzduch-zem APKWS.

Všetky štyri lietadlá budú Filipínam poskytnuté bezplatne, táto juhoázijská krajina však bude zodpovedná za náklady na prepravu zo Spojených štátov. Dodávka náhradných dielov by sa mala uskutočniť ešte v tomto roku, pričom stroje by mali byť pripravené na zaradenie do služby začiatkom roka 2019.

Filipíny sú v súčasnosti posledným operátorom lietadiel OV-10 Bronco, pričom ich letectvo prevádzkuje 8 až 10 kusov tejto techniky. Svoje OV-10 už v minulosti modernizovali, aby boli schopné používať laserom navádzané bomby. Minulý rok sa tieto lietadlá po boku prúdových FA-50 efektívne zapojili do boja proti islamským militantom, ktorí mali pod kontrolou niekoľko obcí na juhu krajiny. Pomocou neriadených rakiet a bômb poskytovali vzdušnú podporu vládnym pozemným jednotkám.

Filipínske letectvo plánovalo vyradiť v súčasnosti prevádzkované lietadlá OV-10 Bronco koncom roka 2019, kedy mali byť nahradené šesticou nových strojov EMB-314 Super Tucano. Na základe ich požiadavky o náhradné diely, resp. akceptovania ponuky dodania použitých strojov, sa však dá usudzovať, že svoje stanovisko prehodnotili a OV-10 ponechajú v službe ešte niekoľko ďalších rokov.