Bulharsko sa priblížilo k nákupu F-16

06.06.2019

Americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo Bulharsku predaj ôsmich stíhacích lietadiel F-16 Viper. Celkové náklady na obstaranie stíhačiek, príslušného vybavenia, zbraní a výcviku sú odhadované na 1,673 miliardy dolárov (1,482 mld. eur).

V prípade podpisu kontraktu by tak bolo Bulharsko ďalším bývalým členom Varšavskej zmluvy, ktorý vymení sovietsku techniku za západnú. Bulharské vzdušné sily dnes prevádzkujú 13 stíhačiek MiG-29, ktoré potrebujú nahradiť modernejšími viacúčelovými lietadlami. Okrem amerických F-16 uvažovala táto balkánska krajina aj o stíhačkách Eurofighter Typhoon, Rafale alebo Gripen. Komisia bulharského ministerstva obrany však v decembri 2018 odporučila vláde v Sofii, aby začala rokovať s USA o nákupe nových lietadiel typu F-16, vďaka čomu by výzbroj bulharských síl lepšie vyhovovala štandardom NATO. Tento návrh schválil začiatkom tohto roku a bulharský parlament, aj keď odporcovia namietali, že cena lietadiel bude príliš vysoká.

"Navrhovaný predaj prispeje k schopnosti Bulharska zabezpečiť obranu svojho vzdušného priestoru, regionálnej bezpečnosti a interoperability so Spojenými štátmi a NATO," uviedla v pondelok vo svojom vyhlásení americká agentúra Defense Security Cooperation Agency (DSCA). "Bulharsko sa v súčasnosti spolieha na Spojené štáty a Spojené kráľovstvo, ktoré sa spoločne podieľajú na leteckom dozore. Nadobudnutím F-16 ako aj podporného a výcvikového balíčku bude Bulharsko schopné zabezpečiť ochranu vlastného vzdušného priestoru a hraníc," dodala DSCA.

Na nákup ôsmych moderných stíhačiek schválil bulharský parlament v júni 2018 sumu 1,8 miliardy bulharských levov (920 miliónov eur). Je pravdepodobné, že túto čiastku bude musieť Bulharsko ešte navýšiť, získa však viacúčelové stíhačky F-16C/D Block 70/72 vybavené najmodernejším radarom a technikou.

Radar s aktívnym elektronickým skenovaním AN/APG-83 prináša pilotom lepšie situačné povedomie, flexibilitu a rýchlejšie zameranie cieľa za každého počasia. Poskytuje im taktiež bezprecedentné zobrazenie detailov cieľovej oblasti. APG-83 patrí do rodiny radarov pre stíhačky 5. generácie, ako sú stroje F-22 a F-35. Tento rádiolokátor je schopný sledovať viac ako 20 rôznych cieľov súčasne. APG-83 dokáže detegovať a sledovať ciele na väčšie vzdialenosti ako jeho predchodcovia. Vie mapovať terén vo vysokom rozlíšení a je tri až päťkrát spoľahlivejší ako staršie radary.

Spolu s lietadlami chce Bulharsko objednať aj širšiu škálu zbraní vrátane kanónov M61 Vulcan, 16 protilietadlových striel dlhého dosahu AIM-120C7 a 24 protilietadlových striel krátkeho dosahu AIM-9X Sidewinder. Na ničenie pozemných cieľov sa uvažuje o 15 súpravách pre navádzané bomby GBU-49 a 15 kusoch pre GBU-54, 28 bombách GBU-39 a 24 gravitačných bombách MK-82. K presne navádzanej munícii typu vzduch-zem by bulharské letectvo malo získať štyri zameriavacie kontajnery AN/AAQ- 33 Sniper.

Pre vlastnú ochranu by bulharské F-16 mali byť vybavené systémom elektronického boja AN/ALQ-211 a výmetnicami klamných cieľov AN/ALE-47. Súčasťou výbavy budú aj prilbové zameriavače JHMCS s okuliarmi nočného videnia.

V prípade, že Bulharsko záväzne objedná osem stíhacích lietadiel F-16 Block 70, išlo by v prípade tejto krajiny o najväčší nákup vojenskej techniky za posledných 30 rokov. Zároveň by sa po Bahrajne a Slovensku stalo treťou krajinou, ktorá obstaráva novo vyrobené F-16 Block 70. Nasledovať by ho mohlo Maroko, ktoré uvažuje o kúpe 25 nových lietadiel F-16 Block 72 a modernizácii 23 starších strojov na úroveň F-16V.

Zdroj: Bulgaria - F-16C/D Block 70/72 Aircraft with Support