Česko uvažuje o bojových dronoch

10.12.2017

Ako uviedol na tlačovej konferencii z 28. novembra náčelník generálneho štábu Josef Bečvář, česká armáda plánuje po roku 2020 kúpiť bezposádkové lietadlá schopné niesť výzbroj.

MQ-9_Reaper
MQ-9_Reaper

Do roku 2020 chce Česká republika investovať do bezpilotných lietadiel 1 miliardu korún (39,13 milióna eur). V súčasnosti prevádzkuje armáda našich susedov len prieskumné drony RQ-11 Raven a ScanEagle. Desať prieskumných lietadiel ScanEagle dostala česká armáda zdarma od USA ešte v roku 2015 a odvtedy ich využíva na misii v Afganistane. Ako uviedol Bečvář, v roku 2019 kúpi Česko ďalších šesť týchto dronov. Nové stroje by mali stáť približne 200 miliónov českých korún (7,83 milióna eur).

RQ-11 Raven

RQ-11 Raven je malý dron s rozpätím krídel asi 1,4 metra, ktorý sa vypúšťa z ruky. Pozemné jednotky ho využívajú na prieskum v neprehľadnom kopcovitom teréne na vzdialenosť 10 km. K obvyklému vybaveniu lietadla patrí denná farebná videokamera a infračervená nočná kamera. Pomocou týchto senzorov dokáže jednotkám v reálnom čase poskytovať informácie o polohe, vybavení a aktivite nepriateľa.

Dron zvyčajne lieta rýchlosťou 43 až 63 km/h a vo vzduchu vydrží 60 - 90 minút. Prieskum realizuje z výšky od 30 do 100 metrov. Môže byť ovládaný manuálne alebo letieť autonómne pomocou GPS po vopred naprogramovanej trase.

ScanEagle

ScanEagle predstavuje väčšie bezpilotné lietadlo (rozpätie krídel 3,11 m), ktoré štartuje z pneumatického katapultu. Tento dron je určený na širšiu škálu úloh a okrem prieskumu dokáže napríklad označiť pomocou laseru pozemné ciele. Tie môžu byť následne zničené pomocou laserom navádzaných bômb alebo rakiet vzduch-zem, ktoré sú nesené inou leteckou platformou.

ScanEagle vydrží vo vzduchu viac ako 24 hodín, pričom jeho cestovná rýchlosť je 93 až 111 km/h. Jeho výškový dostup predstavuje 5 944 m, vďaka čomu môže lietať mimo dosah rakiet z prenosných protilietadlových kompletov.

Senzorová sada lietadla pozostáva z dennej a nočnej kamery, ale novšie modely sú vybavené aj rádiolokátorom pre detailné mapovanie terénu. To umožňuje dronu objaviť napríklad obrnenú techniku nepriateľa aj pri zhoršených meteorologických podmienkach, kedy výstup z kamier nie je postačujúci.

Toto bezpilotné lietadlo môže byť taktiež ovládané manuálne alebo vďaka GPS prijímaču môže letieť úplne autonómne.

Bojové bezposádkové lietadlo

Nie je ešte známe, aký bojový dron plánuje česká armáda obstarať. V súčasnosti však ČR nemá príliš na výber. K najväčším exportérom týchto lietadiel patrí nepochybne Čína, ktorá prednedávnom predstavila nový stroj Caj Chon 5. Táto krajina však z politického hľadiska neprichádza vôbec do úvahy.

Jednou z mála možností by bol nákup izraelských dronov v bojovej konfigurácii. Takúto ponuku predložil Izrael tento rok Indii v súvislosti s možným predajom lietadiel Heron TP. Výzbroj v podobe dvoch rakiet Hellfire údajne môže niesť aj izraelský dron Hermes 450.

Jednou z mála krajín NATO, ktorá vyrába bojové bezpilotné lietadlá, je Turecko. To by mohlo vstúpiť do budúceho českého tendra so svojim dronom Anka, ktorý si v lete tohto roka prešiel svojim bojovým krstom. Spolu s ním by však muselo Česko nakúpiť aj výzbroj tureckej proveniencie, pretože lietadlo zatiaľ nemá integrované západné strely alebo bomby.

Mimoriadne vyspelými technologickými riešeniami disponujú Spojené štáty v podobe dronov MQ-9 Reaper alebo Avenger (Predator C). Predaju týchto bezposádkových lietadiel do zahraničia však v súčasnosti bráni prísna legislatíva USA. Je ale možné, že v priebehu niekoľkých rokov dôjde k zmene týchto zákonov a americké firmy dostanú možnosť uchádzať sa o viacerých zahraničných zákazníkov. V takom prípade by sa českej armáde pri nákupe bojových dronov otvorili ďalšie zaujímavé možnosti.

Zdroj: Czech military to acquire combat, surveillance drones