Cesta k útočným vrtuľníkom AH-1Z Viper je pre Bahrajn otvorená

02.05.2018

Spojené štáty schválili Bahrajnu potenciálny predaj 12 útočných vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper.

Po novembrovej dohode o obstaraní 19 stíhačiek F-16V by tak mohla táto krajina zrealizovať ďalší významný nákup modernej leteckej techniky.

Odhadované náklady možného kontraktu predstavujú 911,4 milióna dolárov a zahŕňajú nielen samotné vrtuľníky s náhradnými dielmi, ale aj výzbroj. V cene je 12 trojhlavňových guľometov M197 kalibru 20 mm, 14 protitankových striel AGM-114 Hellfire a 56 navádzacích súprav pre neriadené rakety WGU-59B. V celkových nákladoch sú ďalej zahrnuté senzory, navigačné systémy, prilby so zameriavačom ako aj systémy vlastnej ochrany helikoptér.

Kráľovské letectvo Bahrajnu v súčasnosti prevádzkuje 22 vrtuľníkov AH-1 Cobra, ktoré nedávno prešli modernizáciou. Pre rozšírenie existujúceho vrtuľníkového parku a nahradenie zastaraných Eurocopter BO-105 Bolkow sa Bahrain rozhoduje medzi dvomi typmi. Jedným z nich je vyššie uvedený AH-1Z Viper a druhým je T129 od tureckej spoločnosti TAI (Turkish Aerospace Industries).

V prípade, že Bahrajn objedná AH-1Z Viper, stane sa po Pakistane druhým zahraničným zákazníkom. Ako uviedla americká agentúra pre bezpečnostnú spoluprácu v oblasti obrany DSCA, "Bahrajn bude môcť využiť tieto spôsobilosti ako odstrašujúci prostriedok proti regionálnym hrozbám a na posilnenie svojej obranyschopnosti."

AH-1Z Viper, prezývaný tiež "Zulu Cobra", je dvojmotorový bojový vrtuľník, ktorý bol vyvinutý na základe modelu AH-1W SuperCobra. Viper vznikol na základe požiadaviek americkej námornej pechoty, ako náhrada za zastarané AH-1W. V roku 2010 objednala námorná pechota 189 vrtuľníkov AH-1Z , ktorých dodávky by mali byť zrealizované do roku 2019. Z celkového počtu 189 kusov by 58 vrtuľníkov malo byť novo vyrobených a zvyšok vznikne konverziou starších strojov.

Pohon vrtuľníka zabezpečujú dva motory T-700-GE-401C a štvorlistový kompozitný hlavný rotor. Viper dosahuje cestovnú rýchlosť 257 km/h a jeho bojový rádius je 242 km.

V porovnaní so SuperCobrou má vylepšenú prevodovku a nový zameriavací systém. Viper môže mať pod krídlami zavesené neriadené rakety Hydra 70 alebo navádzané protitankové strely AGM-114 Hellfire. Na konci každého z krídel dokáže niesť infračervenú protilietadlovú strelu AIM-9 Sidewinder.

Zdroj: US clears $911M FMS from Bahrain for 12 AH-1Z attack helicopters