Chystá sa modernizácia Il-38 na úroveň Supernovella

25.01.2019

Ruské námorné letectvo plánuje v priebehu nasledujúcich rokov zmodernizovať protiponorkové lietadlá Il-38. Modernizácia bude vychádzať z verzie Il-38N "Novella", budú však pri nej využité najnovšie technológie.

Il-38N "Novella"
Il-38N "Novella"

Pripomeňme, že sériová výroba Il-38 prebiehala v rokoch 1967 až 1972. Počas tohto obdobia bolo vyrobených 58 protiponorkových lietadiel tohto typu. V súčasnosti ruské námorníctvo prevádzkuje asi 22 strojov, vrátane 8 modernizovaných Il-38N "Novella".

Rozhodnutie modernizovať tieto lietadlá bolo prijaté na základe skúseností z nasadenia Il-38N v Sýrii. Nová verzia bude niesť označenie "Supernovella" a celý projekt modernizácie by mal byť ukončený v roku 2025. Rusko plánuje vylepšiť na túto úroveň 25 lietadiel, čo je viac ako v súčasnosti prevádzkuje. Bude preto musieť použiť aj niekoľko kusov, ktoré už boli v minulosti vyradené.

Vylepšený variant sa bude od svojho predchodcu odlišovať konfiguráciou špeciálneho kontajnera s vybavením, ktorý bude nainštalovaný nad trupom. Napriek tejto veľkej nadstavbe zostanú všetky hlavné charakteristiky zachované, vrátane rýchlosti (max. 650 km/h) a doletu (max. 9500 km).

Predpokladá sa, že Supernovella bude vybavená novými protilodnými detekčnými a zameriavacími systémami, novým rádiolokátorom, ako aj moderným elektro-optickým systémom s laserovým, televíznym a infračerveným kanálom.

Okrem toho získajú tieto lietadlá širokú škálu ďalších senzorov, vrátane prostriedkov na detekciu ponoriek. Nové vybavenie zabezpečí sledovanie hladinových plavidiel do 320 km a vzdušných cieľov až do vzdialenosti 90 km.

V súčasnosti sú Il-38 počas bojových misií vyzbrojené torpédami a námornými mínami. Predpokladá sa však, že modernizovanej Supernovelle pribudnú vo výzbroji riadené strely Ch-35. Sú to podzvukové strely, určené na ničenie lodí. Nesú bojovú časť s hmotnosťou 145 kg a ich dolet je až 260 km (pri verzii Ch-35U).

Vďaka moderným technológiám by sa po modernizácii mala efektívnosť lietadla pri hliadkovaní niekoľkonásobne zvýšiť. Bude môcť úspešne vykonávať úlohy elektronického sledovania podvodných, hladinových a vzdušných objektov, získať súradnice cieľov, zamínovať požadované oblasti, zúčastňovať sa pátracích a záchranných misií alebo vykonávať environmentálne monitorovanie vodných plôch.

Zdroj: Минобороны решило модернизировать Ил-38Н