Čína dostala ďalšiu štvoricu Su-35S

29.07.2017

Dňa 28. júna vzlietla z továrne v Komsomoľsk na Amure druhá várka stíhačiek Su-35S, určená pre čínske letectvo. Štyri stroje sa s jedným medzipristátím presunuli na leteckú základňu v južnej Číne (pravdepodobne na základňu Suixi v provincii Guangdong).

Čína prvýkrát prejavila záujem o nákup týchto najmodernejších ruských strojov v roku 2008, oficiálne rokovania sa však začali až o tri roky neskôr. V novembri 2015 bola uzavretá zmluva na nákup 24 lietadiel v hodnote 2 mld. amerických dolárov. Jednotková cena za jednu stíhačku Su-35S tak predstavuje 83 mil. dolárov.   

Prvá várka štyroch lietadiel bola čínskemu letectvu dodaná 25. decembra 2016. K dnešnému dňu Čína prevádzkuje celkovo osem Su-35S a do konca roku by malo byť dodaných ešte ďalších šesť kusov.

Pôvodne Rusko trvalo na tom, že čínske letectvo musí nakúpiť minimálne 48 lietadiel. Existovalo totiž podozrenie, že Číne ide len o okopírovanie niektorých moderných technológií. Nakoniec však ruská strana súhlasila aj s objednávkou 24 kusov a už rok po podpísaní zmluvy začali dodávky prvých stíhačiek. Dôvodom zmeny ruského postoja bol zrejme fakt, že Čína v tom období predstavila posledný prototyp svojho nového stealth stroja J-20. Rusko si jasne uvedomilo, že po zavedení tohto stíhacieho lietadla do služby stratí Su-35S na čínskom trhu cenu. 

Je celkom možné, že po dekádach závislosti Číny na Rusku, je Su-35S poslednou ruskou stíhačkou, ktorú čínske letectvo kúpi. V marci 2017 bolo oznámené, že J-20 bola úspešne zavedená do služby a k dnešnému dňu by Čína mala mať viac ako 20 týchto strojov domácej výroby. Hoci je známe, že čínsky letecký priemysel zaostáva hlavne vo výrobe prúdových motorov, je potrebné dodať, že v posledných rokoch robí Čína významné pokroky aj v tejto oblasti.

Ak by sa však aj podarilo úspešne ukončiť vývoj motora WS-15, určeného pre J-20, potrvá ešte niekoľko rokov, kým nová stíhačka dosiahne plné operačné spôsobilosti. Čína preto potrebovala vyplniť medzeru medzi Su-30MKK a novým lietadlom 5. generácie. Su-35S s doletom 4500 km a dosahom radaru 400 km tak predstavuje pre túto krajinu veľmi efektívny zbraňový systém. Hlavne v období, keď sa čoraz urputnejšie snaží presadiť si svoje záujmy v sporných oblastiach Juhočínskeho mora.

Zdroj: China Defence Today