Čína je rozhorčená možným predajom americkej leteckej výzbroje Taiwanu

13.07.2017

Dňa 29. júna schválilo ministerstvo zahraničných vecí USA predaj 56 bômb AGM-154C JSOW, 50 striel AGM-88B HARM a 10 cvičných striel AGM-88B Training HARM.

Výzbroj v hodnote 333 miliónov USD je určená pre taiwanské stíhačky F-16. Celková cena zahŕňa integráciu oboch typov výzbroje, závesníky LAU-l 18A, kontajnery na prepravu rakiet, náhradné a opravárenské diely, podporné a testovacie zariadenia, aktualizáciu systému plánovania misií, publikácie a technickú dokumentáciu a ďalšie prvky logistickej podpory.

AGM-154C je kĺzavá bomba, určená na ničenie pozemných a námorných cieľov. Tandemové usporiadanie jej hlavice umožňuje ničiť aj silne opevnené objekty, akými sú napr. bunkre. Navedenie bomby na cieľ zabezpečuje kombinácia inerciálneho a družicového (GPS) systému. Pri odhodení vo veľkej výške je schopná zasiahnuť cieľ až na vzdialenosť 130 km.

AGM-88B HARM je strela typu vzduch-zem, určená na ničenie rádiolokátorov protivníka. Jej 66 kilogramová bojová časť dokáže ničiť ciele až na vzdialenosť 150 km.

Dosah oboch typov leteckej výzbroje je viac ako 100 km, čo umožňuje ich odpálenie alebo odhodenie mimo dosah protivníkovej protivzdušnej obrany. Najmä AGM-154C poskytne taiwanskému letectvu schopnosť zaútočiť na čínske sily rozmiestené či už na mori, alebo na pevnine.

Objednávka tejto leteckej výzbroje súvisí s modernizáciou taiwanských stíhačiek F-16, ktorá sa začala v januári tohto roka. Modernizáciou by mala v priebehu šiestich rokov prejsť celá flotila F-16A/B, pozostávajúca zo 144 strojov. Vrámci nej získajú taiwanské lietadlá moderné AESA rádiolokátory AN/APG-83, nové palubné počítače, zabudovaný navigačný systém (INS/GPS) a systém elektronického boja Terma ALQ-213(V).

Predaj zbraní Taiwanu je vždy sprevádzaný nesúhlasom Číny, ktorá vníma Tajwan ako provinciu odpadlíkov. Čína má nekompromisný postoj voči zdokonaľovaniu schopností tajwanskej armády a v minulosti sa jej podarilo zabrániť napr. predaju modernejších F-16C/D.

Zdroj: US clears two FMS from Taiwan for AGM-154C and AGM-88B air-to-ground missiles