Čína napreduje vo vývoji ďalšej stealth stíhačky

10.07.2019

Ako uvádza čínsky denník China Daily, ktorý cituje hlavného konštruktéra spoločnosti AVIC Sun Conga, vývoj FC-31 ide dobre a lietadlo sa v budúcnosti stane súčasťou výzbroje čínskych ozbrojených síl.

Model FC-31 na Paris air show 2019
Model FC-31 na Paris air show 2019

"Jeho najnovší progres uvidíte už v blízkej budúcnosti," povedal Sun. Správa čínskeho denníka dodáva, že Peking plánuje FC-31 zaviesť do služby, ale nešpecifikovala, či pôjde o čínske vzdušné sily alebo námorníctvo.

China Daily tvrdí, že Sunove vyjadrenie spochybňuje názory, že program FC-31 bol zastavený a Čína sa zameriava len na budovanie svojej flotily stealth stíhačiek J-20. Článok reaguje na presvedčenie niektorých expertov, ktorí hovoria, že FC-31 nikdy nebude zavedená do služby.

Na základe týchto informácií sa zdá, že program vývoja FC-31 naďalej pokračuje. Nedávno sa dokonca objavili špekulácie, že nové lietadlo nahradí palubné stíhačky J-15.

FC-31 je postavená na báze J-31, ktorej prototyp sa objavil v roku 2014 čínskej leteckej show v Zhuhai. Predpokladá sa, že podobne ako J-31, aj FC-31 je poháňaná dvojicou motorov Klimov RD-93, hoci predstavitelia spoločnosti AVIC to nikdy nepotvrdili. Do budúcna je však pre tieto stroje vyvíjaný čínsky motor WS-13 Taišan. FC-31 sa od pôvodnej J-31 líši aj zvislými chvostovými plochami. Zatiaľ čo J-31 ich mala takmer trojuholníkové so zrezaným horizontálnym vrchom, u FC-31 sú už jasne lichobežníkové.

Predstavenie J-31 na leteckej show v Číne v roku 2014
Predstavenie J-31 na leteckej show v Číne v roku 2014

Predstavitelia spoločnosti AVIC usporiadali na leteckej show v Dubaji v roku 2015 verejnú diskusiu o FC-31. Konštruktér Lin Peng na tlačovom brífingu uviedol, že FC-31 je považovaná za obtiažne detegovateľné prúdové lietadlo. Táto ojedinelá verejná propagácia vyvíjaného stroja vyzerala, ako by Čína hľadala pre toto stíhacie lietadlo zahraničného partnera.

Predpokladá sa, že stíhačkao bude schopná vykonávať celý rad vojenských misií. Bude to nielen vybojovanie vzdušnej prevahy, schopnosť ničiť pozemné ciele, potlačiť protivzdušnú obranu protivníka a poskytnúť pozemným silám blízku palebnú podporu, ale aj spôsobilosť vykonávať prieskumné misie.

O posune vpred vo vývoji FC-31 informovalo Kongres aj americké ministerstvo obrany vo svojej správe z tohto roku. Píše sa tam, že stíhačka J-20 pravdepodobne vstúpila do služby a výroba FC-31 by mohla začať už v roku 2019. Pri oboch typoch lietadiel však správa zhodne uvádza, že Čína má problémy s ich motormi a radarmi.

Zdroj: AVIC official sounds upbeat note about FC-31: report