Čína navyšuje na ostrove Hainan prostriedky leteckého prieskumu

26.03.2018

Vo februári boli na družicových snímkach zachytené dve prieskumné bezposádkové lietadlá Sianlun.

Drony boli dislokované na základni čínskeho námorníctva Lingshui na ostrove Hainan, ktorý sa nachádza v Juhočínskom mori. V minulosti zachytili družice tieto bezpilotné lietadlá na dvoch ďalších leteckých základniach, ktoré sa nachádzali vo vnútrozemí Číny. Toto je však prvýkrát, čo sa Sianlun objavil aj na ostrovnej základni.

Sianlun patrí do kategórie lietadiel s veľkou letovou vytrvalosťou, ktoré sú zároveň schopné lietať vo veľkých výškach (HALE: High-Altitude Long Endurance). Sianlun tak poskytuje čínskym ozbrojeným silám podobné spôsobilosti ako má americké letectvo v podobe lietadla RQ-4 Global Hawk.

Model tohto dronu sa prvýkrát objavil na čínskej leteckej show v Zhuhai v roku 2006. Prototyp lietadla bol verejne predstavený 28. júna 2011 a následne sa začalo s jeho testovaním. Nie je presne známe, kedy uskutočnil svoj prvý let, čínske médiá však v minulosti avizovali, že by to malo byť koncom roka 2012.

Na konci októbra 2016 boli uverejnené prvé satelitné fotografie tohto bezpilotného lietadla. Na základe týchto záberov sa západní analytici domnievajú, že sériová výroba nových dronov sa mohla začať práve v tej dobe.

V novembri 2017 čínska televízia CCTV informovala, že lietadlá Sianlun boli zaradené do služby a sú schopné naviesť balistické rakety na námorné ciele, akými sú veľké a stredne veľké vojnové lode.

Sianlun má špeciálnu konštrukciu, ktorá je charakteristická tým, že horizontálne chvostové plochy smerujú dopredu a sú spojené s krídlami lietadla. Krídla majú rozpätie 25 metrov a dĺžka samotného dronu je 14,3 m.

Pohon lietadla zabezpečuje prúdový motor WP-13 s ťahom 43,1 kN. Sianlun má dostup 18 000 m a cestovnú rýchlosť 750 km/h (niektoré zdroje uvádzajú až 830 km/h). Maximálny dolet dronu Sianlun by mal byť 7 000 km a maximálna letová vytrvalosť dosahuje 10 hodín. Jeho maximálna vzletová hmotnosť je 7 500 kg, pričom stroj unesie 650 kg vybavenia.

Letecká základňa Lingshui je jednou z 11 základní, na ktorých rozmiestnila Čína bezposádkové lietadlá, určené na kontrolu teritoriálnych vôd krajiny. Na tejto základni sa nachádzajú taktiež drony BZK-005 a lietadlá včasnej výstrahy a riadenia (tri stroje KJ-200 a štyri KJ-500).

Zdroj: Xianglong UAVs spotted on China's Hainan Island