Čína odhalila stíhačky J-10B s výbavou pre SEAD misie

30.08.2017

V polovici augusta sa na internete objavila fotografia stíhacieho lietadla J-10B v SEAD konfigurácii. Stíhačka bola s týmto vybavením zachytená na leteckej základni Čangčun v severovýchodnej Číne.

Zdroj: webová stránka Dingsheng
Zdroj: webová stránka Dingsheng

Konfigurácia SEAD (Suppression of Enemy Air Defenses) je určená na potlačenie protivzdušnej obrany protivníka. V americkom letectve plnia v súčasnosti túto funkciu lietadlá F-16CJ, zatiaľ čo v US Navy to majú na starosť stroje EA-18G Growler. Európski členovia NATO, RAF a Luftwaffe, využívajú v tejto roli lietadlá Tornado (vo verzii GR4 a ECR). Lietadlá v konfigurácii SEAD disponujú prostriedkami elektronického boja, ako sú AN/ALQ-99 (EA-18G Growler) alebo Sky Shadow (Tornado). Výzbroj týchto strojov tvoria protirádiolokačné riadené strely AGM-88 HARM alebo ALARM.

SEAD konfigurácia čínskej J-10B pozostávala z dvoch protilietadlových striel krátkeho dosahu PL-8, dvojice protirádiolokačných rakiet YJ-91 a páru 500 kg laserom navádzaných bômb. Zároveň malo lietadlo podvesené zariadenie pre elektronický boj K/RKL700A a zameriavací kontajnér CM-802.

CM-802 je systém vyvinutý spoločnosťou China Aerospace Science and Industry Group, ktorý pozostáva z pasívneho infračerveného senzoru a dátovej linky. Ide síce o nepotvrdenú informáciu, ale CM-802 by mohol byť spárovaný s raketou YJ-91. Mnoho čínskych pozorovateľov prirovnalo túto konfiguráciu k americkej F-16CJ, vyzbrojenej raketami AGM-88 HARM.

YJ-91 bola vyvinutá z ruskej strely vzduch-zem Ch-31P, ktorú Čína získala niekedy okolo roku 2004. Raketa má oproti ruskej predlohe množstvo vylepšení, ktoré spĺňajú čínske operačné požiadavky. Kľúčovou úpravou je jediný pasívny senzor, ktorý môže zachytávať radarové signatúry od 2 do 18 GHz. Strela má dolet zvýšený na 120 km pri rýchlosti viac ako 3 Machy. Čínska literatúra tvrdí, že YJ-91 je schopná zamerať a zničiť väčšinu západných protilietadlových systémov.

Stíhačky J-10B a J-10C už boli v minulosti zachytené so strelami YJ-91, avšak nikdy nie v kombinácii s prostriedkami elektronického boja alebo zameriavacím systémom. Niektorí analytici sa však stále domnievajú , že táto konfigurácia slúži len na statické ukážky, pretože podvesenie dodatočných systémov by príliš zvýšilo celkové užitočné zaťaženie lietadla.

Zdroj: China Displays 'Wild Weasel' Fighter