Čína plánuje vyrobiť 500 stíhačiek J-20

06.01.2018

Ako uviedla v októbri 2017 čínska televízia CCTV, štátna spoločnosť Chengdu Aerospace Corporation spustí čoskoro hromadnú výrobu stíhačiek J-20. Tieto čínske stíhacie lietadlá piatej generácie sú údajne na najlepšej ceste k dosiahnutiu plných operačných spôsobilostí.

Čínske letectvo plánuje do konca roku 2019 vytvoriť 4 letecké pluky, ktoré budú pozostávať z 96 stíhacích lietadiel J-20. Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať príliš ambiciózne, čínsky letecký priemysel už uskutočnil konkrétne kroky, ktoré dávajú tomuto plánu reálne kontúry.

Podľa správ z júna minulého roka vyrobila Čína vrámci počiatočnej produkčnej várky už viac ako 20 kusov J-20. Do tohto počtu nie je zahrnutých 8 prototypov, na ktorých prebiehalo testovanie nového typu stíhacieho lietadla.

Od roku 2016 sú spustené dve výrobné linky, z ktorých jedna vyrába J-20 s ruskými motormi AL-31 a druhá verziu J-20A s čínskymi motormi WS-10B Taihang. Tretia linka pribudla na jeseň roku 2017 a produkuje taktiež stíhačky J-20A.

Výrobná kapacita každej z liniek je 1 lietadlo mesačne, čo predstavuje celkovú ročnú produkciu 36 strojov. Do konca roka 2019 bude k dispozícii aj štvrtá výrobná linka, z ktorej budú schádzať skúšobné lietadlá verzie J-20B s novými čínskymi motormi WS-15 Emei.

Čína už vyvinula motor WS-15 a v súčasnosti prebiehajú veľmi intenzívne jeho testy, aby bol pripravený na inštaláciu v spomínanom roku 2019. Motor má meniteľný vektor ťahu vo všetkých smeroch a mal by umožniť stíhačkám J-20 dlhodobo letieť nadzvukovou rýchlosťou aj bez použitia prídavného spaľovania. Tieto lietadlá by mali dosiahnuť cestovnú rýchlosť Mach 1,8 a maximálnu rýchlosť Mach 2,2. To znamená, že J-20 by mali mať podobné rýchlostné charakteristiky ako americké stíhačky F-22.

Pred spustením hromadnej výroby J-20 však budú musieť čínski konštruktéri vyriešiť niekoľko technických problémov, s ktorými sa stále potýkajú. Ide hlavne o problémy so systémom riadenia, infračervenými senzormi, ale aj so stealth náterom a materiálmi, ktoré tvoria trup lietadla. Problematická je aj spoľahlivosť motorov WS-15, preto sa naďalej pracuje na vývoji dvoch kľúčových komponentov - monokrištalických turbínových lopatiek zo superzliatiny a turbínových diskov zo superzliatiny, vyrobených na báze práškovej metalurgie.

Jeden z čínskych leteckých inžinierov však uviedol, že "verí v úspešné ukončenie vývoja motora WS-15 v blízkej budúcnosti." Ak bude vývoj napredovať podľa plánu, od roku 2019 až 2020 by mali byť všetky stíhačky J-20 poháňané motormi WS-15. Tieto stroje budú niesť označenie J-20B a Čína plánuje v tejto verzii vyrobiť celkovo 500 lietadiel.

Ak pôjde všetko podľa plánu, tak tento počet by mohla Čína dosiahnuť už v roku 2030. Tým by sa čínske letectvo stalo dominantnou silou v Ázii a Pacifiku.

India, ktorá sa v súčasnosti finančne podieľa na vývoji ruskej stíhačky Su-57, uvažuje, že z projektu odstúpi. Je otázne aký dopad by to malo na program PAK FA, ktorý sa už nachádza vo fáze letových testov nového motora a ako by to oddialilo zavedenie Su-57 do výzbroje ruských vzdušných síl.

K ďalším krajinám, susediacim s Čínou, ktoré budú vyzbrojené stealth stíhačkami, patrí Japonsko a Južná Kórea. Oba štáty plánujú obstarať približne 40 amerických lietadiel F-35A. Japonsko navyše uvažuje o vývoji vlastného lietadla 5. generácie, ktorého možnosti sa v súčasnosti skúmajú pri prebiehajúcom projekte X-2 (v minulosti ATD-X). Stále však uvažujeme, že v horizonte 13 rokov budú tieto krajiny disponovať len desiatkami stealth stíhačiek. Na rozdiel od Číny, ktorá chce mať v tej dobe už zavedených 500 moderných stealth lietadiel.

Jedinú vojenskú protiváhu tak budú predstavovať iba Spojené štáty, ktoré majú svoje záujmy aj v tejto oblasti. Americké letectvo sa dnes môže oprieť o 149 stíhačiek F-22, ktoré prešli najnovšou modernizáciu a s ich vylepšovaním sa počíta aj do budúcna. Zároveň prebieha obmena lietadlového parku, vrámci čoho sú zastarané typy lietadiel nahradzované modernými viacúčelovými stíhačkami F-35. Tých majú v súčasnosti USA približne 200 kusov a do roku 2030 by mal tento počet vzrásť až na 1500.

Zdroj: China ramping J20 stealth fighter production and should have improved WS-15 engine by 2019