Čína predstaví nové stealth drony

05.11.2018

Letecká šou v Zhuhai pravidelne slúži čínskej vláde na predstavenie noviniek z domáceho leteckého priemyslu. Nebude tomu inak ani tento rok a na verejnosti budú 6. - 11. novembra oficiálne odhalené nové stealth drony.

Najnovšia verzia bezpilotného lietadla z rodiny Tian Ying
Najnovšia verzia bezpilotného lietadla z rodiny Tian Ying

Prvým z nich je lietadlo od spoločnosť China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC), ktorá ho údajne vyvíja už viac ako štyri roky. Predstavitelia spoločnosti CASIC uvádzajú, že ide o najnovšiu verziu bezpilotného lietadla z rodiny Tian Ying (v preklade "Nebeský jastrab", v angličtine známe ako Sky Hawk). Táto informácia však vyvoláva isté pochybnosti, pretože žiadny z jeho štyroch predchodcov sa na tento stroj konštrukčne nepodobá. Najnovší čínsky dron má progresívnu konštrukciu lietajúceho krídla s dôrazom na stealth vlastnosti, čím sa viac podobá na experimentálne bezposádkové lietadlo X-44A od americkej spoločnosti Lockheed. Čínske lietadlo však môže byť o niečo väčšie, s rozpätím krídiel asi 10 metrov.

Spoločnosť CASIC uvádza, že od konca roka 2017 uskutočnil tento nový dron už niekoľko letov. Hlavný konštruktér Ma Hongzhong prezradil, že "osemdesiat percent technológií dronu patrí medzi tie najnovšie a najpokročilejšie, pričom niektoré z nich sú na špici aj v rámci svetového priemyslu."

V predchádzajúcich správach sa uvádzalo, že dron bol navrhnutý s ohľadom na dlhý dolet. Okrem zjavnej stealth konštrukcie však neexistujú žiadne ďalšie charakteristické vizuálne znaky, ktoré by naznačovali jeho budúce určenie. Je celkom pravdepodobné, že toto bezpilotné lietadlo slúži skôr ako technologický demonštrátor, ktorý by sa mohol v budúcnosti vyvinúť do skutočného funkčného dronu.

Model budúcej čínskej lietadlovej lode "Typ 003"
Model budúcej čínskej lietadlovej lode "Typ 003"

Obzvlášť zaujímavé je, že podvozok lietadla je robustnejší, ako zvyknú mať stroje štartujúce z pozemných leteckých základní. Dá sa preto domnievať, že by mohlo ísť o dron, ktorý je schopný operovať z paluby lietadlovej lode. To naznačuje aj model budúcej čínskej lietadlovej lode "Typ 003", ktorý sa nachádza vo Vojenskom múzeu čínskej ľudovej revolúcie. Na palube tejto makety sú rozmiestnené modely dronov veľmi podobnej veľkosti a tvaru ako nový Tian Ying.

V takom prípade by mohlo ísť o prieskumné bezposádkové lietadlo s veľkou letovou vytrvalosťou. Takýto systém by umožnil významne predĺžiť dosah senzorov zoskupenia lietadlovej lode.

Model bezposádkového lietadla CH-7
Model bezposádkového lietadla CH-7

Nejde však zďaleka o jediné stealth lietadlo, ktoré Čína vyvíja. Na výstave v Zhuhai sa predstaví aj projekt spoločnosti Chinese Aerospace and Technology Corporation (CASC). Ide o bezposádkové lietadlo konštrukcie lietajúceho krídla CH-7. Hoci predstavitelia spoločnosti CASC uvádzajú, že CH-7 bude určené na prieskumné misie, viacerí experti sa domnievajú, že v skutočnosti môže ísť o bojový dron. Prvý prototyp údajne bude mať rozpätie krídel 20 metrov a dostup do 13 000 metrov.

Model dronu Star Shadow
Model dronu Star Shadow

Toto lietadlo svojimi rozmermi pripomína dron Star Shadow od čínskej spoločnosti Star Systems, ktorá predviedla jeho model na Singapore Airshow vo februári 2018. Star Shadow má byť dlhý 7,3 m a jeho rozpätie krídel by malo dosahovať 15 m. Maximálna vzletová hmotnosť dronu bude 4000 kg, pričom stroj by mal byť schopný uniesť 400 kg senzorov, prípadne výzbroje. S jeho prvým letom sa počíta už v budúcom roku.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že Čína vyvíja viacero lietadiel v tvare lietajúceho krídla a dostáva sa do pokročilejšej fázy. V blízkej budúcnosti môžeme byť svedkami toho, že v tejto oblasti leteckého priemyslu sa Čína sa stane lídrom.