Čínsky letecký terč imitujúci F-35 

03.09.2019

Na aerosalóne MAKS 2019 predstavila Čína nový letecký terč s nízkou efektívnou odrazovou plochou. Ide o podzvukový dron, ktorý nesie označenie LJ-I.

S leteckým terčom, ktorý má stealth charakteristiky, môže Peking vyvinúť nové metódy a taktiku boja proti lietadlám piatej generácie. Čínske ozbrojené sily tak môžu získať skúsenosti s odrazením útokov stealth stíhačiek, čo zvýši celkovú úroveň ich bojovej pripravenosti.

V animácii, ktorá bola premietaná na MAKS 2019, vypustil čínsky bombardér H-6K niekoľko leteckých terčov LJ-I a tie z rôznych smerov zaútočili na torpédoborec 052D. Napriek stealth charakteristikám dokázal torpédoborec tieto drony pomocou svojho radarového systému lokalizovať a následne ich raketami zneškodniť. Hoci ide iba o animáciu, naznačuje to možné spôsoby výcviku, pri ktorých sa uplatnia letecké terče LJ-I. Svoje využitie nájdu nielen v čínskom letectve, kde môžu imitovať potenciálneho protivníka pre stíhačky J-20, ale aj v námorníctve a v čínskej armáde.

Letecký terč LJ-I je vybavený prostriedkami elektronického boja, ktorými dokáže rušiť "protivníka". Povrch lietadla je vytvorený zo špeciálnych materiálov, ktoré znižujú jeho efektívnu odrazovú plochu a komplikujú tak jeho detekciu radarom. Pri dĺžke 4,74 m a rozpätí krídel 2,5 m je jeho efektívna odrazová plocha len 0,02 m².

LJ-I je podzvukové lietadlo, ktorého cestovná rýchlosť je asi 741 km/h. Podľa zverejnených informácií vydrží dron vo vzduchu 60 minút. Dokáže manévrovať s preťažením až 9g alebo 6g po dobu 30 s.

Tento nový letecký terč by mal simulovať stealth lietadlá piatej generácie, ktoré v súčasnosti zavádza viacero krajín. LJ-I tak pomôže Číne získať skúsenosti potrebné napríklad na boj proti americkým stealth stíhačkám F-35.

K možnému stretu so stealth stíhačkami pritom nemusí vôbec dôjsť len pri priamej konfrontácii so Spojenými štátmi, ktoré nesú F-35 na palubách svojich lietadlových lodí alebo ich majú dislokované na leteckých základniach svojich spojencov. Stroje F-35 sú v súčasnosti dodávané aj do Austrálie, Kórejskej republiky a Japonska. Spojené štáty sa v juhoázijskom regióne snažia vytvoriť "okruh priateľov F-35", ktorý by sa mohol stať hrozbou pre čínsku národnú obranu.