Čína prerobila dopravné lietadlo Y-20 na vzdušný tanker

29.11.2020

Zdá sa, že vývoj tankovacieho variantu strategického dopravného lietadla Y-20 vstupuje do záverečnej fázy. Nedávna fotografia, ktorú uverejnili čínske média, zachytáva novú verziu lietadla Y-20, ktorá sa javí ako vzdušný tanker dopĺňajúci palivo stealth stíhačke J-20.

Pravosť fotografie, ktorá obiehala v posledných dvoch týždňoch rôzne platformy sociálnych médií, zatiaľ nebola overená. Ak sa však ukáže, že nejde o podvrh, bude to prvé pozorovanie nového variantu Y-20, ktorý počas letu dopĺňa palivo stíhačke J-20. Existenciu takéhoto lietadla však indikovalo už vyjadrenie veliteľa jedného z plukov čínskeho letectva Teng Huia, ktorý vo februári v čínskej centrálnej televízii uviedol, že "dopravné lietadlo Y-20 existuje vo verzii vzdušného tankeru ako aj vo verzii lietadla včasného varovania. Verím, že ľudia čoskoro uvidia náš vzdušný tanker Y-20 debutovať na bojisku." Ak sa tanker Y-20 skutočne dostal do vzduchu a odskúšal svoje schopnosti pri dopĺňaní paliva lietadlu J-20, je tento variant dostatočne technicky vyspelý, aby sa mohlo začať s jeho testovacou prevádzkou.

Očakáva, že tankovacia verzia Y-20 bude spočiatku dopĺňať a nakoniec úplne nahradí niekoľko ruských vzdušných tankerov Il-78 ako aj tankovacie lietadlá domácej proveniencie HU-6.

Počas Dňa otvorených dverí Čínskej leteckej univerzity boli zverejnené základné špecifikácie tankovacieho Y-20. Jeho maximálna vzletová hmotnosť bude 179 ton a maximálna kapacita paliva 77,5 tony. Na základe aktuálnych správ sa špekuluje, že tankovacie hadice budú umiestnené pod každým krídlom ako aj v strede trupu. Týmto spôsobom bude Y-20 schopný dopĺňať palivo počas letu trom vojenským lietadlám súčasne.

Po dotankovaní z Y-20 sa dolet stíhačiek J-20 predĺži na viac ako 8 000 kilometrov a bojový rádius na viac ako 3 000 kilometrov. Pri viacnásobnom doplnení paliva tak J-20 môže uskutočniť aj medzikontinentálne lety na viac ako 10 000 kilometrov.
V kombinácii s tankermi Y-20 môžu stíhačky J-20 pokryť celý prvý a druhý ostrovný reťazec a stať sa mimoriadne "ostrým oštepom" pri útoku aj obrane.

Tankovacia verzia Y-20 však môže doplniť palivo nielen taktickým bojovým lietadlám ako J-20, ale napríklad aj strategickým bombardérom H-6. Správy z médií naznačujú, že niektorá z verzií týchto bombardérov môže niesť aj balistické hypersonické rakety.