Čína propaguje nový bojový dron

08.12.2018

Čínska štátna spoločnosť AVIC predstavila prvý bezpilotný bojový vrtuľník AV500W. Na leteckej šou v Zhuhai bol súčasťou segmentu zbraní, ktoré Čína ponúka na predaj zahraničným zákazníkom.

Toto bezposádkové lietadlo s dĺžkou 7,2 m má maximálnu vzletovú hmotnosť 450 kilogramov. Dosahuje maximálnu rýchlosť 170 km/h a má dostup 4 000 metrov. Vrtuľník je schopný niesť 120 kg zbraní a vybavenia. Jeho prieskumná verzia vydrží vo vzduchu po dobu ôsmych hodín, zatiaľ čo v bojovej konfigurácii má letovú vytrvalosť iba štyri hodiny.

Typickou výzbrojou AV500W je štvorica rakiet vzduch-zem s radarovým navádzaním. Každá z rakiet váži osem kilogramov a môže zasiahnuť cieľ na vzdialenosť 5 km. Začiatkom novembra Čína demonštrovala schopnosti vrtuľníka, keď úspešne zničila pozemný cieľ riadenou strelou FT-8D na vzdialenosť 4,5 km. Dron však môže byť vyzbrojený aj bombami alebo guľometom.

Vrtuľník je schopný vzlietnuť a pristáť takmer na akomkoľvek teréne vrátane náhorných plošín a kaňonov. Môže operovať v chladnom aj tropickom prostredí. Môže nájsť svoje uplatnenie pri pohraničnom hliadkovaní, protiteroristických operáciách a konfliktoch s nízkou intenzitou. Do nepriateľského vzdušného priestoru dokáže nepozorovane prenikať vo veľmi nízkej nadmorskej výške a následne v ňom môže istú dobu hliadkovať.

Spoločnosť AVIC predpokladá, že letové testy budú úspešne ukončené ešte v tomto roku a čoskoro sa spustí sériová výroba tohto vrtuľníka. O dron údajne prejavili veľký záujem krajiny v Európe, Afrike a na Strednom východe.

Zdroj: AVIC spotlighting AV500W combat UAV for export market