Čína spustila sériovú výrobu FTC-2000G

11.09.2018

Dňa 5. septembra čínska tlačová agentúra informovala, že z výrobnej linky spoločnosti Aviation Industries Corporation (GAIC) zišlo prvé ľahké útočné lietadlo FTC-2000G. Tento typ, ktorý môže slúžiť aj ako cvičné lietadlo je určený pre zahraničných zákazníkov.

Toto v poradí prvé sériovo vyrobené lietadlo by malo absolvovať svoj úvodný let ešte v septembri a v novembri ho bude možné vidieť naživo na leteckej šou v Zhuhai.

FTC-2000G je nadzvukové prúdové lietadlo, ktoré vzniklo na báze cvičného stroja JL-9. Ten začala Čína vyvíjať ešte v roku 2001, keď si uvedomila, že potrebuje moderné cvičné lietadlá pre výcvik pilotov stíhačiek 4. generácie. Do služby v čínskom námorníctve bola JL-9 zavedená v roku 2014 a rok neskôr ju začali využívať aj piloti čínskeho letectva.

FTC-2000G má dvojmiestne tandemové usporiadanie kabíny posádky s vynikajúcim výhľadom, rovnako ako u JL-9. Maximálna vzletová hmotnosť sa však v porovnaní s cvičnou verziou zvýšila o 1,2 tony (na 11 ton). Počet závesných bodov vzrástol z 5 na 7, pričom na šiestich z nich môže lietadlo niesť výzbroj s hmotnosťou 3000 kg a na siedmom prieskumný kontajner.

Základnú výzbroj lietadla predstavuje kanón kalibru 23 mm. Na pylóny bude zrejme možné zavesiť kombináciu protilietadlových rakiet krátkeho dosahu, neriadených rakiet vzduch-zem a voľne padajúcich bômb, aj keď nie je presne známe, o ktoré typy pôjde.

Lietadlo má dĺžku 15,4 m a rozpätie krídel takmer 10 m. Svojimi rozmermi tak predčí nielen bežné cvičné a ľahké útočné lietadlá, ale aj Jas-39 Gripen. FTC-2000G dosahuje maximálnu rýchlosť 1,5 Machu a jeho výškový dostup je 15 000 m. Dolet stroja je 1 650 km a jeho letová vytrvalosť 2 hodiny.

FTC-2000G sa vyznačuje špičkovou konštrukciou krídla a unikátnymi prívodmi vzduchu do motora typu DSI (diverterless supersonic inlet), ktoré má aj americká stíhačka F-35. Vďaka týmto ako aj ďalším moderným technológiám má lietadlo širokú letovú obálku a vynikajúce letové výkony.

Sériová výroba lietadiel prebieha v továrni v meste Anshun v južnej provincii Guizhou. Čína nezverejnila, pre ktorého zahraničného zákazníka sú tieto lietadlá určené, pôjde však pravdepodobne o niektorú z afrických krajín.

Hoci FTC-2000G nepredstavuje technologickú špičku vo svojom segmente, istý exportný potenciál nepochybne má. Mohla by nahradiť zastarané cvičné lietadlá FT-7 alebo útočné stroje F-7, ktoré si našli viacerých zákazníkov v Afrike a Ázii.

Zdroj: China begins series-producing FTC-2000G aircraft