Čína testuje nový variant strategického bombardéra H-6

20.08.2017

Na čínskych webových stránkach sa objavili fotografie v nízkom rozlíšení, ktoré údajne zobrazujú najnovšiu verziu strategického bombardéra H-6N.

Západných analytikov znepokojuje, že stroj by mal byť schopný niesť protilodnú balistickú strelu DF-21D.

Rodina lietadiel H-6 vychádza konštrukčne zo sovietskeho bombardéra Tu-16, ktorý prvýkrát vzlietol pred 65 rokmi. V roku 1959 spustila Čína licenčnú výrobu lietadiel Tu-16, pričom stroje niesli označenie H-6. Odvtedy sa konštrukcia radikálne zmodernizovala, hlavne z hľadiska použitia nových materiálov, modernej avioniky a vylepšených dvojprúdových motorov. Z pôvodne konvenčného bombardéra H-6 boli odvodené ďalšie verzie, určené na plnenie rôznych typov úloh - napr. lietadlo elektronického boja HD-6, prieskumné lietadlo H-6B alebo vzdušný tanker HY-6.

Najnovší variant H-6N by mal plniť jednu z najzvláštnejších rolí a tou je nesenie protilodnej balistickej rakety DF-21D. Táto čínska raketa je stále zahalená rúškom tajomstva, hlavne v súvislosti s jej reálnymi schopnosťami. Napriek tomu je považovaná za zbraňový systém s potenciálom A2/AD (anti-access/area denial), t.j. je schopná zamedziť prístupu a nevpustiť nepriateľa do priestoru.

DF-21D je konvenčná balistická raketa s dosahom asi 1300 až 1400 km, ktorá môže byť vystrelená z pozemnej odpaľovacej rampy. Jej hmotnosť je 14,5 tony, preto existujú pochybnosti, či jej letecká verzia môže byť nesená na jedinom závesníku bombardéra. Letecká DF-21D bude pravdepodobne ľahšia, keďže v úvodnej fáze letu nebude musieť stúpať prvých 9000 výškových metrov. V prípade, že by mala rovnakú hmotnosť (a teda aj rovnaké množstvo paliva) ako klasická DF-21D, bude mať vďaka väčšej štartovacej nadmorskej výške podstatne väčší dolet.

DF-21D sa od ostatných balistických rakiet stredného dosahu odlišuje tým, že dokáže dynamicky manévrovať a v záverečnej fáze letu zacieliť na veľké hladinové plavidlá. Pri zostupe letí pod strmým uhlom hypersonickou rýchlosťou. To znemožňuje použitie väčšiny tradičnej obrannej výzbroje a DF-21D môže byť veľmi efektívnym prostriedkom na ničenie lietadlových lodí. Raketa má potenciál udržať americké lietadlové lode v dostatočnej vzdialenosti od čínskeho pobrežia a tým zabrániť nasadeniu palubného letectva.

Navyše z novo zverejnených záberov je zjavné, že bombardér H-6N je vybavený nadstavcom na dopĺňanie paliva počas letu. Pri využití tankovacích lietadiel Il-78 sa tak môže dolet bombardérov a v konečnom dôsledku aj dosah rakiet výrazne zvýšiť.

Zdroj: Is This China's DF-21D Air Launched Anti-Ship Ballistic Missile Toting Bomber?