Čína - veľmoc vo výrobe dronov

25.01.2019

Čínsky letecký priemysel vyrába širokú škálu bezposádkových lietadiel, ktoré majú či už prieskumné alebo bojové určenie. Niekoľko z nich predstavila Čína v novembri na leteckej šou v Zhuhai. Hneď začiatkom roka však dosiahla v tejto oblasti ďalšie úspechy.

Dňa 5. januára zverejnila čínska televízia CCTV zábery letu nového stealth dronu. Toto bezpilotné lietadlo nesie pomenovanie Tian Ying (v preklade "nebeský sokol"). Vyvinula ho čínska štátna spoločnosť China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC). Video začína vzletom Tian Yingu, nasleduje počítačová animáca a končí sa opäť reálnym záberom z pristátia.

Tento dron sa údajne prvýkrát vzniesol k oblohe ešte vo februári minulého roka, ale toto bol jeho prvý verejný let. Niektoré vyjadrenia spoločnosti CASIC z minulosti však naznačujú, že Tian Ying lieta už od konca roka 2017 a má za sebou niekoľko testovacích letov. Hlavný konštruktér Ma Hongzhong prezradil, že "osemdesiat percent technológií dronu patrí medzi tie najnovšie a najpokročilejšie, pričom niektoré z nich sú na špici aj v rámci svetového priemyslu." Povedal tiež, že stealth drony ako Tian Ying budú hrať v budúcnosti na bojisku obrovskú úlohu.

Tian Ying má progresívnu konštrukciu lietajúceho krídla s dôrazom na stealth vlastnosti, čím sa viac podobá na experimentálne bezposádkové lietadlo X-44A od americkej spoločnosti Lockheed. Čínske lietadlo však môže byť o niečo väčšie, s rozpätím krídiel asi 10 metrov.

V predchádzajúcich správach sa uvádzalo, že dron bol navrhnutý s ohľadom na dlhý dolet. Okrem zjavnej stealth konštrukcie však neexistujú žiadne ďalšie charakteristické vizuálne znaky, ktoré by naznačovali jeho budúce určenie. Je celkom pravdepodobné, že toto bezpilotné lietadlo slúži skôr ako technologický demonštrátor, ktorý by sa mohol v budúcnosti vyvinúť do skutočného funkčného dronu.

Fei Long-1
Fei Long-1

Ďalším významným míľnikom, ktorý čínsky letecký priemysel dosiahol, je letecký debut dronu FL-1 alebo Fei Long-1 (v preklade "lietajúci drak - 1"). Toto bezposádkové lietadlo typu MALE vzlietlo z letiska Pucheng Neifu, ktoré sa nachádza neďaleko Si-anu.

FL-1 je výsledkom 18-mesačných výskumných a vývojových prác spoločnosti Zhong Tian Guide Control Technology Company (ZT Guide). Nápadne sa podobá na iný čínsky dron CH-5 alebo Cai Hong-5 (v preklade Dúha-5), ktorý vyvinula spoločnosť China Aerospace Science and Technology Corporation.

Podľa oficiálnej špecifikácie má FL-1 maximálnu vzletovú hmotnosť 3200 kg a užitočné zaťaženie 1400 kg (vrátane paliva). Pod každým krídlom môžu byť namontované dva závesné body, pričom každý z nich je schopný niesť náklad s hmotnosťou až 250 kg.

FL-1 má aerodynamicky tvarovaný trup, ktorý meria približne 10 m. Je to strednoplošník s rozpätím krídel približne 20 m. Lietadlo má trojbodový zaťahovací podvozok a chvostovú časť v tvare písmena "V". V prednej časti trupu zospodu sa nachádza veža s elektro-optickým/infračerveným senzorom.

Bližšie nešpecifikovaný motor poháňa trojlistú vrtuľu. FL-1 dosahuje vo výškach 5000-6000 m rýchlosť 240 km/h. Maximálny dostup nového bezposádkového lietadla je 8000 m.