Čína vyvíja dron pre vojenské lode

21.12.2020

Čínsky ľahký vrtuľníkový dron uskutočnil svoj prvý let. Ide o prvý bezposádkový vrtuľník, ktorý dokáže operovať z paluby menších plavidiel vrátane korviet a lodí pobrežnej stráže.

Stroj nesie označenie AR-500B a vyvinula ho čínska štátna spoločnosť Aviation Industry Corporation of China (AVIC). Svoju letovú premiéru absolvoval tento vrtuľník 27. novembra v testovacom zariadení v okrese Poyang vo východočínskej provincii Jiangxi.

Počas skúšobného letu, ktorý trval asi pol hodiny, vrtuľník vzlietol, vznášal sa, manévroval a následne úspešne pristál. Tento let predstavuje významný krok k tomu nadobudnutiu bezpilotného leteckého prieskumného prostriedku, ktorý doteraz v čínskom námorníctve chýbal.

AR-500B má maximálnu vzletovú hmotnosť 500 kilogramov, pričom unesie 70 kg vybavenia. Jeho maximálna letová vytrvalosť je štyri hodiny a akčný rádius 100 km. Podľa vývojárov dokáže letieť rýchlosťou 140 km/h a jeho dostup je 4000 metrov.

Môže byť využitý na monitorovanie rozsiahlych morských plôch a ako aj na identifikáciu námorných cieľov. Dron by mohol slúžiť aj ako komunikačný uzol alebo na stráženie pobrežia.

AR-500B nie je jediným projektom, na ktorom čínske námorníctvo pracuje. V júli sa údajne uskutočnil prvý skúšobný let námornej verzie dronu CH-5. Ide o bezposádkové lietadlo s pevným krídlom, ktoré bude určené na vykonávanie prieskumných a bojových misií. Tento stroj však nebude operovať z paluby malých plavidiel. Čínske námorníctvo ho plánuje prevádzkovať na svojich lietadlových lodiach.

Zdroj: China's first vessel-borne lightweight helicopter drone makes maiden flight