Čína vyvíja dvojicu stealth bombardérov

18.01.2019

Americká agentúra DIA (Defense Intelligence Agency) zverejnila 15. januára správu, ktorá potvrdzuje existenciu nie jedného, ale dvoch čínskych programov vývoja stealth bombardérov.

V správe China Military Power sa uvádza, že Čína okrem známeho bombardéra H-20 pracuje aj na vývoji menšieho stealth lietadla JH-XX, ktoré bude určené skôr na regionálne operácie. Podľa informácií v správe "čínske letectvo vyvíja dvojicu nových stealth bombardérov. Jeden stredného a jeden dlhého doletu s cieľom zabezpečiť regionálne aj globálne ciele. Stealth technológia naďalej zohráva kľúčovú úlohu pri vývoji týchto nových bombardérov, pričom lietadlá dosiahnu počiatočnú operačnú spôsobilosť najskôr v roku 2025."

Správa ďalej hovorí, že "v porovnaní s flotilou bombardérov, ktoré Čína prevádzkuje v súčasnosti, budú mať nové lietadlá dodatočné spôsobilosti s celou škálou vylepšení. Ich konštrukcie budú využívať mnohé technológie zo stíhacích lietadiel piatej generácie." 

Xian H-20 

Hoci sa v texte správy vôbec neuvádza názov lietadla, poznámka pod čiarou potvrdzuje, že spomínaným bombardérom dlhého dosahu je Xian H-20. Predpokladá sa, že toto lietadlo má konštrukciu lietajúceho krídla podobne ako americký strategický bombardér B-2 Spirit. 

Stroj bude mať údajne bojový rádius 6400 až 8000 km, pričom bude môcť interne niesť veľké množstvo výzbroje. Bude vybavený radarom s aktívnym elektronickým skenovaním (AESA), aby dokázal lepšie detegovať ciele alebo hrozby. 

Správa uvádza, že bombardér bude vyzbrojený bližšie nešpecifikovanou presne navádzanou muníciou, ktorá bude zrejme pozostávať z rôznych "inteligentných" bômb alebo protizemných a protilodných striel s plochou dráhou letu. Kombinácia bombardéru H-20 s riadenými strelami CJ-10K alebo CJ-20, ktoré môžu mať konvenčné alebo jadrové hlavice, by poskytla Číne úplne novú strategickú schopnosť, ohroziť ciele po celom Tichomorí a v Ázii.

Stealth bombardéry s dlhým doletom, vyzbrojené protilodnými raketami, by mohli predstavovať novú a významnú hrozbu pre nepriateľské vojnové lode, najmä americké zväzy lietadlových lodí. Čína by tak v prípade potreby získala dodatočný prostriedok na odoprenie prístupu do istých oblastí Tichého oceánu alebo prinajmenšom donútila jej oponentov prehodnotiť možné riziká, čo ich mohlo spomaliť v ďalšom postupe. 

Bombardéry by dokonca mohli slúžiť aj ako ďalšia senzorová platforma, ktorá by poskytovala súradnice nepriateľských cieľov iným zbraňovým systémom, umiestneným stovky alebo tisíce kilometrov ďaleko. H-20 sa údajne nachádza vo vývoji od začiatku roku 2000.

Shenyang JH-XX

Správa DIA nepoukazuje priamo na žiadne existujúce alebo verejne známe lietadlo, keď hovorí o  "bombardéri so stredným doletom", ktorý tiež označuje ako "taktický bombardér" alebo "stíhací bombardér". Takmer určite však odkazuje na projekt firmy Shenyang Aircraft Corporation, ktorý je známy ako JH-XX.

Niektoré informácie v minulosti naznačovali, že JH-XX mal byť konkurenčný návrh na budúci čínsky strategický bombardér, ktorý bol ale nakoniec vylúčený zo súťaže v prospech H-20. Správa DIA však naznačuje, že v skutočnosti ide o dva odlišné projekty. 

Predchádzajúce informácie naznačujú, že JH-XX má jednu hlavnú zbraňovú šachtu a dve samostatné bočné šachty, v ktorých by mali byť rakety vzduch-vzduch. Správa DIA výslovne poukazuje na schopnosť lietadla odpaľovať protilietadlové strely s dlhým doletom, ktoré Čína aktívne testuje.

Maximálna vzletová hmotnosť bombardéru sa odhaduje na 60 až 100 ton, vzhľadom na predpokladanú dĺžku lietadla (30,5 m) sa však zdá byť pravdepodobnejšia uvádzaná spodná hranica. JH-XX by mal mať kratší akčný rádius ako H-20, pričom sa odhaduje, že to bude medzi 1600 až 3200 km.

S týmto doletom by JH-XX mal disponovať schopnosťou, napadnúť strategické ciele, ako sú americké vojenské zariadenia v Japonsku, základne v Indii, ciele v Juhočínskom mori a možno dokonca aj Guam. Konštrukcia malého stíhacieho bombardéru by mohla JH-XX poskytnúť výhodu pri prenikaní cez integrovanú sieť protivzdušnej obrany nepriateľa.

Na základe uvedených informácií sa dá predpokladať, že Čína zavedie dvojicu nových stealth bombardérov do roku 2025, pričom k predstaveniu H-20 dôjde pravdepodobne už koncom tohto roka.

Zdroj: Intel Report Confirms China Developing Stealthy Tactical Bomber In Addition To Strategic Bomber