Čína zverejnila video so stíhačkami J-15 na palube lode Liaoning

03.08.2017

Záznam zverejnený 2. júla zachytáva stíhačky J-15 počas výcviku, ktorý sa uskutočnil na palube čínskej lietadlovej lode Liaoning.

Liaoning je bývalá sovietska nedostavaná loď triedy Kuznecov. Po rozpade Sovietskeho zväzu zostala v lodenici na Ukrajine a v roku 1998 bola predaná Číne. Čínski predstavitelia prehlasovali, že bude prerobená na hotel s kasínom. Čína ju však tajne dostavala a v roku 2012 sa Liaoning stala prvou lietadlovou loďou čínskeho námorníctva. V novembri 2016 Čína vyhlásila, že loď je plne pripravená na bojové operácie.

Dňa 25. júna vyplávala z námornej základne Čching-tao na cvičenie, pričom bola sprevádzaná viacerými torpédoborcami a fregatami. Cieľom cvičenia bolo posilnenie koordinácie medzi plavidlami, ale aj zlepšenie zručností posádky a pilotov v rôznych morských oblastiach.

Zverejnené video zachytáva zaujímavé momenty, týkajúce sa palubných stíhačiek J-15. Ide hlavne o zábery z kabíny pilota, pohľady na pristávajúce stíhačky, ale aj detaily záchytného systému Liaoningu. V neposlednom rade sú to zábery strojov J-15, vzlietajúcich z paluby lietadlovej lode. Na videu je jasne vidieť, že stíhačky sú vyzbrojené protilietadlovými strelami stredného dosahu PL-12 a krátkeho dosahu PL-8. Najzaujímavejšie však je, že niektoré z lietadiel nesú pod krídlami protilodné strely s plochou dráhou letu YJ-83K. Je otázne, či ide len o atrapy alebo skutočné rakety. V každom prípade uvoľnením videa sa Čína snaží deklarovať, že J-15 sú schopné nielen zabezpečiť protilietadlovú ochranu námorného zväzu, ale aj uskutočniť útoky na hladinové plavidlá.

Vojenskí analytici sa už dlhšiu dobu snažia odhadnúť, koľko výzbroje a paliva môžu J-15 reálne uniesť. Obzvlášť, keď štartujú z lietadlovej lode, ktorá nie je vybavená katapultom, ale len odrazovým mostíkom. Konfigurácia stíhačiek na videu je však podobná tej, v ktorej vzlietali aj ruské Su-33 z lode Kuznecov počas operácií v Sýrii.