Čína zvyšuje počty stíhačiek J-16

15.01.2018

Zatiaľ čo v poslednom období sa v súvislosti s čínskym letectvom pozornosť médií sústreďuje hlavne na zavádzanie stealth stíhačiek J-20, Čína v tichosti zvyšuje počty lietadiel J-16.

Zábery z nedávneho cvičenia v Cangzhou (provincia Hebei) potvrdzujú, že minimálne ďalšie dve letecké brigády čínskeho letectva boli prezbrojené na stíhacie lietadlá J-16. Čína by tak mala mať minimálne tri brigády vybavené stíhačkami J-16.

Patria medzi ne 172. a 176. brigáda Leteckého a testovacieho centra, ktoré sa zaoberá rozvojom leteckých techník, taktiky boja a výcviku pilotáže na nových lietadlách. Sériové číslo na jednom z lietadiel, zachytenom na cvičení v Cangzhou, naznačuje, že treťou jednotkou prevádzkujúcou J-16 je 98. brigáda, ktorá je dislokovaná v Čchung-čching. Nepotvrdené správy hovoria, že stíhačkami J-16 by mala byť vybavená aj 7. brigáda na základni Wuhu (provincial An-chuej).

Lietadlá J-16 vstúpili do služby už v roku 2015, avšak viacero nezávislých zdrojov informovalo, že zavádzanie týchto strojov vo väčších počtoch mešká. Dôvodom mala byť nespokojnosť s kvalitou palubného rádiolokátora typu AESA (active electronically scanned array), ktorý bolo potrebné zdokonaliť.

J-16 predstavuje dvojmiestne stíhacie lietadlo, ktoré Čína vyvinula na báze dvojmiestnej cvičnej stíhačky J-11BS, v porovnaní s ňou má však J-16 modernejšiu avioniku.

Na rozdiel od strojov J-11B, ktoré sú určené hlavne na vybojovanie vzdušnej prevahy, J-16 je plnohodnotné viacúčelové lietadlo. Je optimalizované nielen na ničenie vzdušných cieľov, ale aj na útoky proti pozemným cieľom. Tieto spôsobilosti získalo vďaka novému pokročilému radaru typu AESA, ktorý dokáže pracovať aj režimoch vzduch-zem.

Stíhačky J-16 sú vyzbrojené protilietadlovými strelami PL-9 s infračerveným navádzaním. Pre boj mimo vizuálnu vzdialenosť sú vybavené radarom navádzanými strelami PL-12, ktoré sú obdobou ruských R-77. Súčasťou výzbroje sú aj bomby a rakety vzduch-zem s laserovým alebo satelitným navádzaním.

Podobne ako pri J-11B/BS stíhačky J-16 poháňa dvojica čínskych prúdových motorov WS-10A Taihang. Ťah každého z motorov pri použití prídavného spaľovania je asi 135 kN a umožňuje lietadlám dosiahnuť maximálnu rýchlosť Mach 2.

Zdroj: Images reveal China's J-16 jets stepping up introduction into service