Čínska armáda zaviedla vrtuľníky Z-18A

27.01.2018

Ako naznačuje reportáž čínskej televízie CCTV, čínska armáda zaviedla do služby dopravné vrtuľníky Z-18A.

Na internete sa 2. januára objavilo video, na ktorom sa tento vrtuľník, prevádzkováný armádnym letectvom, zúžastnil vojenského cvičenia. To sa konalo v Sinťiang-Ujgurskej autonómnej oblasti na západe Číny.

Z-18 je odvodený z civilného dopravného vrtuľníka Avicopter AC313, ktorý vyvinula spoločnosť Aviation Industry Corporation of China (AVIC). Z-18 bol verejnosti predstavený v roku 2014 a bude pravdepodobne nahrádzať zastarané stroje Z-8.

V porovnaní so Z-8 má "Biela volavka", ako Z-18 v Číne nazývajú, prepracovaný trup a výkonnejšie motory. Výsledkom je, že nový vrtuľník má v kabíne viac priestoru a lepší výkon pri lete vo vyšších nadmorských výškach. Z-18 má taktiež väčšie užitočné zaťaženie ako jeho predchodca. Vrtuľník môže prepravovať do 4 000 kg nákladu vo vnútri alebo 5 000 kg externe. Jeho kapacita je 27 plne vyzbrojených vojakov alebo 14 nosidiel so zranenými spolu s ošetrujúcim personálom. Vzadu je Z-18 vybavený rampou na nakladanie a vykladanie menších vozidiel.

Pohon vrtuľníka zabezpečujú tri turbohriadeľové motory WZ-6C, každý s výkonom asi 1 752 koní. Lopatky rotora sú vyrobené z kompozitu. Celkovo boli pri výrobe tohto stroja vo veľkej miere použité kompozitné materiály a titán. Dolet vrtuľníka je do 1 000 km.

Počas skúšobného letu v Tibete prelomil Z-18 svetový rekord dosiahnutím nadmorskej výšky 9 000 m a preletom ponad Mount Everest. Je to prvýkrát, čo veľký vrtuľník dokázal letieť tak vysoko. Ide o druhý vrtuľník čínskych ozbrojených síl (spolu so Sikorsky S-70C), ktorý môže operovať vo vysokohorských oblastiach, najmä v regióne Tibetskej plošiny.

Okrem armádnych Z-18A vyrába Čína aj protiponorkový variant Z-18J a vrtuľník včasnej výstrahy Z-18F. Z-18A sa od oboch týchto námorných verzií líši tým, že má predĺžený nos, v ktorom sa nachádza radar na mapovanie terénu.

Zdroj: CAIG Z-18 transport helicopter looks to have entered service with PLAGF