Čínska stíhačka J-10C zachytená s novou výzbrojou

18.07.2017

Včera sa na internete objavila fotografia čínskeho lietadla J-10C, vyzbrojeného protilietadlovými raketami novej generácie. 

Podľa čínskych médií ide o strely s krátkym dosahom PL-10 a strely pre boj mimo vizuálnu vzdialenosť PL-15.

PL-10 je riadená strela s tepelným navádzaním, vyvinutá pre stealth stíhačky J-20. Infračervený senzor sa dokáže natáčať do strán pod uhlom +/-90 stupňov a cieľ môže byť zameraný pomocou displeja integrovaného v prilbe. Strela má hmotnosť 89 kg, dĺžku 3 m a jej maximálny dosah je 20 km. PL-10 má veľké riadiace plochy a motor s meniteľným vektorom ťahu, vďaka čomu disponuje raketa mimoriadne vysokou obratnosťou.

PL-15 je riadená strela s radarovým navádzaním, ktoré pracuje v duálnom režime (aktívnom i pasívnom). Raketa je údajne vybavená radarom typu AESA a obojsmernou dátovou linkou. Zmenšené riadiace plochy naznačujú, že bola tiež primárne vyvinutá pre stíhačky J-20. Čínske médiá uvádzajú, že PL-15 má dosah viac ako 300 km a rýchlosť vyššiu ako Mach 4.

J-10C je na rozdiel od predchádzajúcich verzií lietadlo generácie 4++, vybavené AESA rádiolokátorom. Pri výrobe trupu bolo použitých viac kompozitných materiálov, čím sa dosiahlo zníženie efektívnej odrazovej plochy stroja. Pohon zabezpečuje motor čínskej proveniencie FWS-10B, ktorý má väčší ťah ako jeho predchodca FWS-10. Pohonná jednotka disponuje systémom FADEC (full authority digital engine control), vďaka ktorému má nad prevádzkovými parametrami motora plnú moc palubný počítač.

Zdroj: A fighter jet with new generation air-to-air missiles spotted in China