Čínska stíhačka J-20 s novými motormi?

10.09.2017

Na čínskych on-line fórach sa objavili fotky čínskej J-20, na ktorých toto stíhacie lietadlo vyzerá byť vybavené novými prúdovými motormi.

Lietadlo na snímkach vyzerá byť vybavené motormi s upravenými tryskami, ktoré sú pravdepodobne schopné zmeny vektoru ťahu. Špicaté segmenty dýzy sú najvýraznejším viditeľným znakom novej pohonnej jednotky a zrejme budú určené na zvýšenie stealth vlastností tejto čínskej stíhačky. Také isté riešenie je typické pre motor Pratt & Whitney F135, ktorý poháňa americké stíhacie lietadlo 5. generácie F-35.

Zatiaľ čo v prototypoch J-20 boli použité čínske motory WS10 Taihang, tak pri sériovo vyrobených lietadlách sa doteraz predpokladalo, že sú poháňané ruskými motormi AL-31FN. Ide o pohonnú jednotku s ťahom 124.5 kN, ktorou sú vybavené čínske stíhačky J-10.

Koncom decembra 2016 uviedol Ming Pao v hongkongských novinách, že ľudová oslobodzovacia armáda plánovala pôvodne získať 100 lietadiel vo variante J-20A, ktoré mali byť poháňané pokročilou verziou motoru WS-10 alebo motorom AL-31. Ming Pao takisto uviedol, že čínska armáda plánuje kúpiť až 400 strojov vo verzii J-20B, ktorých pohon by už mali zabezpečovať motory s ťahom 145 kN. Vďaka nim by stíhačky J-20 mali získať schopnosť supercruise, t.j. schopnosť dlhodobo letieť nadzvukovou rýchlosťou bez použitia prídavného spaľovania.

J-20 je jednomiestne stíhacie lietadlo 5. generácie, ktoré bolo zaradené do služby v marci tohto roka. Vyžíva koncepciu kačacích plôch a je charakteristické výrazne pretiahnutým trupom. S dĺžkou trupu 20,4 m presahuje iné stealth stíhačky, ako napr. americký F-22 Raptor alebo ruský Su-57 (PAK FA).

Predpokladá sa, že hlavným senzorom novej čínskej stíhačky je AESA rádiolokátor Typ 1475 (KLJ-5) s 1856 T/R modulmi. Okrem toho má v prednej časti trupu elektro-optický/infračervený zameriavací systém.

J-20 má podobne ako F-22 dve bočné zbraňové šachty, pričom v každej z nich nesie riadenú strelu krátkeho dosahu PL-10. V hlavnej šachte môže byť umiestnených až šesť rakiet stredného a dlhého dosahu. Jedná sa napr. o strely PL-15 s aktívnym radarovým navádzaním a dosahom viac ako 300 km.

Zdroj: Images show China's J-20 possibly equipped with new engines