Čínske palubné letectvo naberá na sile

02.07.2020

Koncom mája uskutočnilo čínske námorníctvo prvé bojové cvičenie s najnovšou lietadlovou loďou Šan-tung, pričom sa na jej palube nachádzali aj stíhacie lietadlá J-15.

Cvičenie bojovej pripravenosti sa uskutočnilo v Pochajskom zálive v Žltom mori. Išlo o prvé operačné nasadenie stíhačiek J-15 na lietadlovej lodi, ktorá bola kompletne navrhnutá a postavená v Číne.

Jej výroba sa začala v novembri 2013 v Dalian Shipbuilding Industry, dcérskej spoločnosti China State Shipbuilding Corp, čo je najväčší staviteľ lodí na svete. Kýl pre trup lode bol v suchom doku založený v marci 2015. Typ 001A, ako bola loď pôvodne označovaná, predstavuje vylepšenú kópiu sovietskych lietadlových krížnikov projektu 1143.5 (trieda Admirál Kuznecov). K jej spusteniu na vodu došlo v apríli 2017 a do služby bola zaradená v decembri minulého roku.

Na palube Šan-tungu je možné prepravovať 36 stíhačiek J-15, 8 vrtuľníkov Z-18 a 4 vrtuľníky Z-9. To je asi o 50 % väčšia prepravná kapacita ako u prvej čínskej lietadlovej lode Liaoning, ktorá na svojej palube môže niesť len 24 bojových lietadiel J-15. Li Yongxuan, zástupca kapitána lietadlovej lode Šan-tung pre čínske médiá uviedol: "Musíme čo najskôr integrovať zoskupenie bojových lodí Šan-tungu do celkového bojového systému. A budeme sa snažiť, aby sa z našej lietadlovej lode stala bojovo pripravená a víťazná loď ".

Podľa zdroja z čínskych ozbrojených síl sa Šan-tung a Liaoning v lete zúčastnia rozsiahleho námorného cvičenia okolo Taiwanu. Ako uviedlo Kyodo News, pôjde o simulovanú inváziu na ostrovy Dongsha a Hainan, ktorá sa uskutoční v auguste tohto roku. Do manévrov v Juhočínskom mori sa zapoja aj eskortné a výsadkové lode, ale aj bojové lietadlá a vrtuľníky.

Tieto operácie čínskeho námorníctva samozrejme zvyšujú napätie v americko-čínskych vzťahoch. Spojené štáty nedávno premiestnili do tejto oblasti trojicu svojich lietadlových lodí. 

Spôsobilosti čínskych lietadlových lodí a bojového letectva v podobe strojov J-15 sa zatiaľ nemôžu porovnávať s kvalitou a kvantitou amerického námorníctva. Z moderných amerických lietadlových lodí, vybavených katapultami, dokážu štartovať Super Hornety alebo lietadlá piatej generácie F-35. Zatiaľ čo čínske zväzy lietadlových lodí budú zo vzduchu chrániť len stíhačky J-15, ktoré sú kópiou sovietskych Su-33. Tieto stroje sú nielen technologicky zaostalejšie, ale aj trpia celým radom mechanických problémov a v uplynulých rokoch došlo k viacerým haváriám. Napriek tomu so zavedením týchto dvoch lietadlových lodí sila čínskeho námorníctva výrazne narástla.

Okrem toho už Čína pracuje na stavbe novej lietadlovej lode s katapultom (Typ 003), ktorá umožní vzlet aj ťažších lietadiel. V súvislosti so stavbou tejto lode sa stále častejšie objavujú správy o vývoji nového bojového lietadla. To údajne Čína plánuje verejne predstaviť budúci rok. Podľa neoficiálnych informácií pôjde pravdepodobne o prepracovanú verziu bojového lietadla piatej generácie FC-31. Nasvedčuje tomu aj výstava v Zhuhai z roku 2018, na ktorej bola prezentovaná maketa FC-31 so znakom čínskeho námorníctva.

Tento stroj bol prvýkrát predstavený v roku 2012 ako exportné lietadlo piatej generácie. Jeho sériová výroba nebola nikdy spustená, čo zrejme súviselo s neschopnosťou čínskeho priemyslu vyrobiť dostatočne kvalitný prúdový motor. Ak Čína skutočne plánuje predstaviť novú palubnú stíhačku v roku 2021, je celkom možné, že sa jej už podarilo dokončiť vývoj vysokovýkonného prúdového motora.

FC-31 by malo byť jednomiestne viacúčelové stíhacie lietadlo, ktoré budú poháňať dva motory. Stroj by mal byť dlhý 17,3 m s rozpätím krídel 11,5 m. S ohľadom na obťažnejšiu zistiteľnosť má FC-31 vnútornú zbraňovú šachtu, v ktorej sú umiestnené štyri závesné body pre muníciu do hmotnosti 2 000 kg. Ďalších šesť závesníkov je umiestnených z vonkajšej strany trupu a ich celková nosnosť je 6 000 kg. Protilietadlovú výzbroj lietadla majú tvoriť rakety krátkeho doletu PL-9 a stredného doletu PL-12 (SD-10A). Na ničenie pozemných cieľov budú integrované presne navádzané bomby s malým priemerom.