Čínsky dron prenikol na európsky trh

16.09.2019

Srbské ministerstvo obrany 10. septembra informovalo, že objednalo čínske bojové drony Wing Loong I. Ide tak historicky o prvú dodávku čínskych vojenských lietadiel do Európy.

Na základe uzavretej zmluvy by Srbsko malo v priebehu šiestich mesiacov dostať 9 bojových bezposádkových lietadiel Wing Loong I. Súčasťou dohody je aj opcia na ďalších 15 dronov.

Prvé tri systémy Wing Loong I by mali pozostávať z troch bezpilotných lietadiel, pozemnej riadiacej stanice a vzdialeného video terminálu. Predpokladá sa, že zvyšných päť súprav sa vyrobí v Srbsku na licenciu.

Predstavitelia Belehradu sa v súvislosti s akvizíciou Wing Loong I vyjadrili, že Čína vyrába špičkové bezpilotné lietadlá, ktoré sú na druhom mieste za americkými. Rozhodujúcim faktorom pri uzatváraní tejto dohody bol priaznivý pomer "nízkych nákladov s vysokými bojovými schopnosťami".

Hoci Srbsko je kandidátom na vstup do Európskej únie, odmieta možnosť členstva v NATO. Namiesto toho sa Belehrad vyhlásil za vojensky neutrálny štát a uviedol, že má v úmysle kúpiť zbrane a iné vojenské vybavenie od rôznych dodávateľov vrátane Ruska, Spojených štátov, Číny a európskych krajín.

Wing Loong I vznikol v spolupráci čínskeho vývojového inštitútu Chengdu Aircraft Research & Design Institute (CADI) a leteckej spoločnosti Chengdu Aircraft Industry Group (CAIG). Jeho sériová výroba bola spustená v roku 2009 a do čínskeho letectva bol zavedený o dva roky neskôr pod označením GJ-1 alebo Gongji-1. Vďaka svojim vlastnostiam je porovnateľný s americkým dronom MQ-1 Predator.

Toto bezpilotné lietadlo je dlhé 9 metrov a rozpätie jeho krídel dosahuje 14 metrov. Má vzletovú hmotnosť 1150 kg, pričom je schopné uniesť 200 kg výzbroje alebo vybavenia. Jeho pohon zabezpečuje piestový motor s výkonom 100 koní. Dosahuje maximálnu rýchlosť 280 km/h a má dostup 5000 metrov. Jeho letová vytrvalosť je 20 hodín. Lietadlo môže byť vyzbrojené viacerými typmi čínskych navádzaných bômb alebo riadenými raketami.

Čína dosiahla so systémom Wing Loong I pomerne slušný komerčný úspech. Bol predaný do viacerých krajín Afriky a Blízkeho východu. V rukách týchto krajín sa drony dokonca dočkali aj bojového nasadenia. Egypt ich použil v boji proti militantom Islamského štátu na Sinai a Saudská Arábia proti povstalcom v Jemene.

Zdroj: Сербская армия вооружается китайскими ударными беспилотниками