ČR kúpi vrtuľníky za 14,5 miliardy

23.08.2019

Minister obrany ČR Lubomír Metnar vo štvrtok uviedol, že česká armáda kúpi americké bojové i viacúčelové vrtuľníky Viper a Venom. Podľa jeho slov je kombinácia dvoch strojov vhodnejšia než obstaranie iba viacúčelových vrtuľníkov Black Hawk.

České ministerstvo dostalo od americkej vlády na konci júna dve ponuky. Jednou z možností bol nákup 12 viacúčelových vrtuľníkov UH-60M Black Hawk za 13,2 miliardy korún, čo sú rovnaké stroje, aké obstaralo a prevádzkuje aj Slovensko. Česká armáda sa však nakoniec rozhodla pre druhú ponuku, ktorou je nákup ôsmych viacúčelových vrtuľníkov UH-1Y Venom spolu so štyrmi bojovými strojmi AH-1Z Viper v celkovej hodnote 14,5 miliardy korún (cca 562 miliónov eur). V cene ponuky je okrem vrtuľníkov tiež ich vybavenie zbraňovými systémami, munícia, údržba a zaškolenie a výcvik personálu.

Túto ponuku označil za výhodnú aj náčelník generálneho štábu Aleš Opata, pričom upresnil: "stále hovoríme o vrtuľníkoch, ale Armáda Českej republiky nakupuje systém palebnej podpory, ktorý slúži na prepravu vojakov, na prepravu ranených a hlavne k palebnej podpore pozemných jednotiek."

Česká republika nejedná o nákupe s konkrétnym dodávateľom, ale s americkou vládou (rovnako ako SR pri nákupe vrtuľníkov Black Hawk alebo stíhačiek F-16). Vládna dohoda je garanciou bezpečnosti a transparentnosti a umožní okrem dodávky techniky i širšiu vojenskú spoluprácu. Zaručuje dodávky za rovnakých finančných podmienok ako v prípade akvizícií pre americkú armádu. Podpísanie zmluvy sa očakáva do konca tohto roka a vrtuľníky by mali byť k dispozícii v roku 2023.

Oba typy vrtuľníkov vyrába spoločnosť Bell a sú na 84% konštrukčne zhodné. Pri ich spoločnom prevádzkovaní sa tak znížia logistické náklady, zníži sa množstvo uskladnených náhradných dielov a uľahčí sa výcvik personálu.

Hlavným prevádzkovateľom týchto strojov je v súčasnosti americká námorná pechota. Bojové vrtuľníky AH-1Z Viper si však už objednal aj Pakistan a Bahrajn.

Pripomeňme, že česká vláda v minulosti uvažovala popri amerických vrtuľníkoch aj o nákupe vrtuľníkov AgustaWestland AW139M od firmy Leonardo. Podľa vyjadrenia vtedajšej ministerky obrany Karly Šlechtové, žiadna z ponúk talianskej vlády však Českej republike nevyhovovala.

UH-1Y Venom je dvojmotorový viacúčelový vrtuľník, ktorý je nasledovníkom veterána z vietnamskej vojny UH-1 Iroquois. Predstavuje v súčasnosti najvýznamnejšie vylepšenie bojom preverených vrtuľníkov rodiny Huey. Srdcom modernizácie je nový štvorlistý, kompozitný rotorový systém, ktorý sa vyznačuje balistickou odolnosťou proti palným zbraniam až do kalibru 23 mm. Má tiež vylepšené motory a prevodovky, integrovaný digitálny kokpit s viacúčelovými displejmi. V porovnaní s UH-1N má Venom väčšie užitočné zaťaženie, takmer o 50% väčší operačný dolet, vyššiu cestovnú rýchlosť a znížené vibrácie. Dokáže prepraviť 10 vojakov alebo 3 tony nákladu.

AH-1Z Viper je bojový vrtuľník s tandemovým usporiadaním kabíny. Jedným z kľúčových vylepšení, ktorým sa Viper odlišuje od svojich predchodcov, je prilbový zameriavač Top Owl. Ten zobrazuje pilotovi informácie o misii, letové údaje a je prepojený s palubnými zbraňovými systémami, ktorým dodáva súradnice cieľa. Základnú výzbroj vrtuľníka tvorí trojhlavňový rotačný kanón M197 kalibru 20 mm s palebným priemerom 750 nábojov. Na štyroch závesných bodoch pod krídlami môžu byť nesené bloky neriadených rakiet vzduch-zem Hydra70 kalibru 70 mm, riadené rakety vzduch-zem AGM-114 Hellfire alebo zápalné bomby Mk 77. Na konce krídel AH-1Z je možné umiestniť aj dvojicu protilietadlových rakiet AIM-9 Sidewinder. Vrtuľník je vybavený infračerveným systémom tretej generácie, ktorý má údajne v porovnaní s obdobnými systémami, inštalovanými na helikoptérach, najväčší dosah na svete. Ďalším senzorom, ktorý môže byť v prípade potreby vo výbave Vipera, je milimetrový rádiolokátor AN/APG-78 Longbow.