Ďalšia africká krajina získala A-29

15.07.2018

Vzdušným silám Mali boli 10. júla dodané štyri ľahké útočné a cvičné lietadlá A-29 Super Tucano. Dodávku lietadiel oficiálne prijal prezident Ibrahim Boubacar Keita, ktorý uviedol, že stroje sú súčasťou modernizácie ozbrojených síl.

Zdroj: Présidence de la République du Mali
Zdroj: Présidence de la République du Mali

Mali uzavrelo s Embraerom zmluvu na nákup šiestich lietadiel 15. júna 2015. Vzdušné sily tejto africkej krajiny by tak mali čoskoro dostať ešte ďalšie dva stroje. Embraer uviedol, že zmluva obsahuje aj logistickú podporu pre prevádzku týchto lietadiel ako aj systém výcviku pre pilotov a mechanikov. Desať pilotov a 17 technikov už absolvovalo výcvik na nové Super Tucana.

Prvé štyri stroje boli dodané v konfigurácii ľahkých útočných lietadiel, zatiaľ čo zvyšné dve A-29 budú vybavené prieskumnými systémami a budú používané na spravodajské, prieskumné a hliadkovacie misie. Dodané Super Tucana sú vyzbrojené guľometmi kalibru 12,7 mm, môžu však niesť aj neriadené rakety kalibru 70 mm a bomby s hmotnosťou 250 kg. Úrad prezidenta uviedol, že Mali získalo pre lietadlá aj podvesné kontajnery s kanónmi kalibru 20 mm.

Kúpou lietadiel A-29 posilnilo letectvo tejto krajiny svoje protipovstalecké spôsobilosti. Jednou z úloh Super Tucana bude eliminácia hrozieb, ktoré predstavujú militantné skupiny nachádzajúce sa na severe krajiny. V tejto oblasti sa v roku 2013 odohrala ozbrojená vzbura proti prezidentovi, ktorú potlačila až intervencia francúzskej armády. Francúzske pozemné jednotky odvrátili útoky aliancie rozmanitých klanov Tuarégov, islamských kmeňov a skupín ako Ansar Dine alebo Al-Kájda. Letectvo im zabezpečilo vzdušnú podporu prostredníctvom dvoch prieskumných Mirage F1 CR a šiestich bojových lietadiel Mirage 2000D.

Situácia na severe však stále nie je celkom stabilizovaná. Len počas prvej polovice roka 2018 uskutočnili vzdušné sily Mali 1068 misií, ktoré zahŕňali 1696 hodín strávených vo vzduchu. Vrámci toho vykonali bojové lietadlá 359 misií, počas ktorých vypálili 155 rakiet a 582 nábojov.

Dodávky lietadiel Super Tucano sú najnovšou akvizíciou leteckej techniky, nie však jedinou, ktorá v poslednej dobe výrazne navýšila spôsobilosti letectva Mali. Začiatkom septembra 2017 dodala Čína dve ľahké dopravné lietadlá Y-12E, ktoré doplnia niekoľko turbovrtuľových strojov Basler BT-67. O mesiac neskôr získalo Mali dva ruské bojové vrtuľníky Mi-35M, pričom v predchádzajúcom roku kúpilo tiež helikoptéry H215 Super Puma. Významným prírastkom bolo aj turbovrtuľové dopravné lietadlo C295W, ktoré sa používa na poskytovanie logistickej podpory, lekársku evakuáciu a v neposlednom rade na prepravu vojakov.

Zdroj: Mali receives Super Tucanos