Ďalšie dva Black Hawky dorazili do Prešova

13.07.2018

V priestoroch Vrtuľníkového krídla v Prešove pristáli vo štvrtok ďalšie dva nové viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk. Vzdušné sily tak majú vo výzbroji už štyri vrtuľníky tohto typu.

"Tieto dva vrtuľníky sú už vybavené aj systémom rýchleho zlaňovania, vnútornou prídavnou palivovou nádržou a záchranným žeriavom," uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. Ako ďalej dodal, rovnaká výbava bude postupne doplnená aj do prvých dvoch. Vrtuľníky tak budú môcť byť už plnohodnotne nasadené na plnenie úloh domáceho krízového manažmentu, čiže pri záchranných akciách a živelných pohromách. "Modernizácia techniky však musí vždy prebiehať súbežne s výcvikom personálu. Preto som veľmi rád, že dopravu nových vrtuľníkov z nemeckého prístavu už zabezpečovali naši vycvičení piloti," dodal minister Gajdoš. V súčasnosti je na let s novými vrtuľníkmi vyškolených celkovo 6 posádok a ďalšie tri sa doškoľujú. Ozbrojené sily plánujú nové vrtuľníky UH-60M Black Hawk využiť už aj v rámci medzinárodného cvičenia "Atlas Comon Challenger 2.0" v októbri tohto roka.

Pripomeňme, že prvé dva vrtuľníky odovzdal minister obrany vojakom 3. augusta 2017. Ministerstvo obrany SR obstaralo celkovo deväť vrtuľníkov UH-60M v hodnote 261 miliónov amerických dolárov, pričom zvyšných 5 strojov bude dodaných v priebehu budúceho roka. Všetky Black Hawky budú dislokované vo Vrtuľníkovom krídle generálplukovníka Jána Ambruša. Ako uviedol minister obrany Peter Gajdoš, vrtuľníky sú určené pre výcvik, podporu operácií pozemných a špeciálnych síl a v neposlednom rade na zabezpečenie úloh domáceho krízového manažmentu.

UH-60M je najnovšia verzia viacúčelových vrtuľníkov Black Hawk, ktorej výroba sa začala v roku 2006. Oproti svojim predchodcom je vybavený vylepšeným pohonom, ktorý predstatvuje dvojica turbohriadeľových motorov T700-GE-701D (každý s výkonom 1500 kW/2000 koní). Disponuje taktiež vylepšenou a odolnejšou prevodovkou, vylepšenými lopatkami rotora, ako aj novou plne digitálnou sklenenou kabínou posádky.

Black Hawk odvezie 11 plne vyzbrojených vojakov alebo 6 poľných lôžok s ranenými. Jeho maximálna prepravná kapacita je 20 ľudí s ľahkým vybavením. Cestovná rýchlosť vrtuľníka je 280 km/h a jeho bojový rádius takmer 600 km.

Vo vzdušných silách SR by mali Black Hawky v budúcnosti plniť všetky úlohy, ktoré doteraz plnili vrtuľníky Mi-17. Ako hovoria slovenské posádky UH-60M, ktoré už prešli výcvikom v USA, nový vrtuľník má pokročilý digitálny systém autopilota, ktorý je v porovnaní s Mi-17 veľkým posunom vpred a uľahčením pre samotného pilota.

"Vrtuľník je, čo sa týka letových vlastností, výkonov a bezpečnosti niekde inde, ako sme boli zvyknutí na sovietskych typoch. Umožňuje oveľa viac. Stroj lepšie manévruje, má menšiu citlivosť na vplyv vetra, je z neho lepší výhľad. Je ľahší, ale paradoxne v podvese dokáže odviesť ešte o tonu viac ako Mi-17. Až 4 tony. To všetko nás posúva ďalej. Vrtuľník má väčšiu životnosť draku, monitorovací systém, ktorý monitoruje daný stav v každej sekcii a hneď ho vyhodnocuje. To je dôležité aj z hľadiska údržby. Vieme ju robiť lepšie na základe aktuálneho stavu stroja," vypočítava prednosti nového vrtuľníka major Mudroň.

Kapitán Kaščák konštatuje, že Black Hawk má neporovnateľne lepší pomer hmotnosti a výkonnosti. Je oveľa živší, má lepšiu manévrovateľnosť. Podľa slov palubného technika rotmajstra Jána Bodnára je vrtuľník spoľahlivý, bezpečný. "Cítim sa na palube bezpečnejšie ako napríklad v Mi-17."

Pokračujúce dodávky Black Hawkov sú ďalším krokom k modernizácii Vzdušných síl OS SR, ktorá sa začala v roku 2006 spustením procesu obstarania nových taktických dopravných lietadiel C-27 J Spartan. Dúfajme, že naň čoskoro nadviaže aj nákup nových taktických lietadiel F-16 Block 70/72, ktorý v stredu schválila naša vláda.

Zdroj:

Do výzbroje ozbrojených síl pribudli ďalšie dva vrtuľníky UH-60M Black Hawk

Obrana 9/2017: Čierny jastrab pristál v Prešove, Jozef Žiak