BAE Systems zahájil dodávky stíhačiek Typhoon pre Omán

05.07.2017

Na slávnostnom ceremoniáli na leteckej základni Adam si dňa 21. júna prebral Omán prvý pár stíhačiek Eurofighter Typhoon.

Stíhacie lietadlá preleteli do Ománu priamo z výrobného závodu firmy BAE Systems vo Wartone (Anglicko). Ide o dve z troch lietadiel, objednaných v dvojmiestnom prevedení, ktoré budú slúžiť na výcvik pilotov kráľovských vzdušných síl Ománu. Okrem toho krajina objednala ešte deväť jednomiestnych strojov, ktorých dodávky by mali začať ešte koncom tohto roka.

Po krajinách ako Nemecko, Španielsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Rakúsko a Saudská Arábia sa tak Omán stáva siedmym používateľom stíhačiek Typhoon. 28 týchto strojov má objednaných aj Kuvajt, ich dodávky sa však ešte nezačali.

Stíhačky Typhoon objednal Omán v decembri 2012 spolu s ôsmimi cvičnými lietadlami Hawk Mk. 166. Celková čiastka za tieto lietadlá predstavuje 4,06 mld. USD. Stroje Typhoon majú v letectve Ománu doplniť existujúcu letku 23 amerických F-16C/D Block-50. Cvičné lietadlá Hawk Mk. 166 zase nahradia zastarané stroje Hawk Mk. 103.

Typhoon Tranche 3 predstavuje špičku európskeho leteckého priemyslu. Dokáže letieť rýchlosťou Mach 2 a jeho maximálny dostup je takmer 20 000 metrov. Je vyzbrojený protilietadlovými strelami s infra-červeným navádzaním, ako sú AIM-132 ASRAAM, IRIS-T a AIM-9 Sidewinder. Pre boj mimo vizuálnu vzdialenosť môže v súčasnosti použiť americký AIM-120 AMRAAM, avšak od budúceho roka by mal mať integrovanú aj raketu európskej výroby Meteor. Na ničenie pozemných cieľov je stíhačka vybavená bombami z rodiny Paveway, ale v súčasnosti prebieha aj integrácia niekoľkých riadených striel typu vzduch-zem. Hoci Typhoon nebol navrhovaný ako stealth lietadlo, tvar jeho trupu a použitie špeciálnych materiálov mu zabezpečujú veľmi nízku efektívnu odrazovú plochu.

Zdroj: Oman takes delivery of its first Typhoons