Dragon Lady dostane nový radar

07.05.2019

Firma Raytheon vyvíja nový radar pre prieskumné lietadlá U-2 Dragon Lady. Spoločnosť získala od amerického letectva 320 miliónov dolárov na vývoj pokročilejšieho radaru so syntetickou apertúrou ASARS-2B.

Tento palubný rádiolokátor má mať dvojnásobný dosah ako jeho predchodca ASARS-2A, zatiaľ čo mapovacie schopnosti a rozlíšenie zostanú na rovnakej úrovni. Začiatkom tohto roku sa už zo základne Edwards v Kalifornii uskutočnil prvý letecký test.

Eric Ditmars, viceprezident Raytheon Secure Sensor Solutions, uviedol, že ASARS-2B umožňuje lietadlu Dragon Lady "dovidieť" ďalej ako kedykoľvek predtým. Presný dosah radaru však nebol zverejnený.

ASARS-2B je rádiolokátor dlhého dosahu, ktorý dokáže získať informácie o statických, ale aj mobilných pozemných cieľoch. Na rozdiel od tradičných špionážnych optických prístrojov dokáže pracovať v každom počasí, v priebehu dňa i noci.

Lietadlá Dragon Lady slúžili v CIA od roku 1956 a v americkom letectve boli zavedené o rok neskôr. USAF ich tak prevádzkuje nepretržite už 62 rokov. V priebehu času vzniklo viacero verzií a v súčasnosti je zavedený už len variant U-2S. Ten vznikol vylepšením verzie U-2R, ktorá prvýkrát vzlietla v roku 1967 a verzie TR-1A, ktorá brázdi oblohu od roku 1981. Tieto verzie majú o 30% zväčšený trup ako ich predchodcovia a pod každým krídlom nesú veľký kontajner s prieskumným vybavením. Úpravou na verziu U-2S získali tieto stroje výkonnejší motor General Electric F118, vylepšené senzory a GPS prijímač.

U-2 mali byť už niekoľkokrát vyradené. Posledné plány počítali s tým, že do roku 2019 budú všetky nahradené bezposádkovými lietadlami RQ-4 Global Hawk. V roku 2010 ich dokonca na leteckej základni Osan v Južnej Kórei začali nahrádzať stealth drony RQ-170 Sentinel. V januári 2018 však boli vyčlenené finančné prostriedky na ich ďalšiu prevádzku a vyradenie je odložené na neurčito.

U-2S má dolet viac ako 11 279 km a dokáže operovať vo výške cez 24000 m. Spojené štáty v súčasnosti prevádzkujú asi 26 lietadiel tohto typu.

Lietadlá Dragon Lady sa nechvalne preslávili v máji 1960, keď bolo jedno z nich počas misie nad Sovietskym zväzom zostrelené raketovým systémom. Pilotovi Garrymu Powersovi sa podarilo katapultovať, ale bol zajatý a odsúdený na 10 rokov väzenia. Nakoniec však bol vymenený za zatknutého sovietskeho špióna. Túto zaujímavú udalosť stvárňuje americký film z roku 2015 v hlavnej úlohe s Tomom Hanksom - Most špiónov.