Egypt bude tretím zahraničným zákazníkom Su-35

18.03.2019

Ako uviedli ruské noviny Kommersant, Rusko podpísalo s Egyptom zmluvu o dodaní viac ako dvoch desiatok ťažkých stíhačiek Su-35.

Zmluva v hodnote 2 miliárd dolárov bola podpísaná koncom roka 2018. Po Číne a Indonézii sa tak stal Egypt tretím zahraničným zákazníkom, ktorý si objednal v súčasnosti najvýkonnejšie ruské stíhačky.

Dodávky prvých strojov by sa mali začať v rokoch 2020-2021. Je otázne, či produkcia lietadiel pre Egypt začne až potom, ako bude kompletne zrealizovaný kontrakt uzavretý s ruským ministerstvom obrany. To objednalo pre vlastné letectvo celkovo 98 stíhačiek Su-35S, pričom posledných 20 z nich má byť dodaných do roku 2020. Zdroj denníku Kommersant však uviedol, že letecký závod KnAAPO v Komsomoľsk na Amure dokáže aj popri zahraničných zákazkách dodať ruskému letectvu v rokoch 2019 - 2020 dvadsať stíhačiek Su-35S.

V posledných rokoch je Egypt jedným z najväčších odberateľov širokej škály ruských zbraní a vojenského vybavenia. Tieto aktivity priamo súvisia s postavou prezidenta Abdel-Fattah al-Sisiho, ktorý prišiel v Egypte k moci počas štátneho prevratu v roku 2013. Bývalý minister obrany al-Sisi, ktorý nahradil Mohammeda Mursiho, si veľmi rýchlo uvedomil akútnu potrebu širokého prezbrojenia egyptskej armády.

Už v roku 2014 podpísali Moskva a Káhira balík zmlúv o dodávkach zbraní. Išlo o rôzne systémy protivzdušnej obrany (protiraketové systémy Antey-2500 a Buk-M2E), delostreleckú techniku, ručné zbrane a inú výzbroj v hodnote približne 3,5 miliardy amerických dolárov.

Následne boli uzavreté kontrakty na nákup 46 stíhačiek MiG-29M/M2 (v hodnote približne 2 miliardy dolárov) a 46 bojových vrtuľníkov Ka-52 (za viac ako 1 miliardu dolárov). Ich dodávky už prebiehajú a Egypt v súčasnosti prevádzkuje minimálne 15 nových stíhačiek MiG-29M/M2 a 34 vrtuľníkov najmodernejších ruských bojových vrtuľníkov Ka-52.

Zaujímavosťou je, že Egypt sa neorientuje len na ruské zbrane, ale nakupuje vojenskú techniku aj od iných krajín. Vo februári 2015 objednala egyptská armáda vo Francúzsku fregatu typu FREMM, 24 stíhačiek Rafale a riadené strely vzduch-zem Scalp-EG v hodnote približne 5 miliárd EUR. Neskôr však Spojené štáty zablokovali predaj týchto striel s plochou dráhou letu, ktoré mali byť súčasťou výzbroje stíhačiek Rafale. Scalp-EG obsahovali americké komponenty a USA preto mohli zabrániť ich predaju na základe regulačného režimu International Traffic in Arms Regulations.

V októbri 2015 kúpila egyptská armáda od Francúzska aj dva vrtuľníkové nosiče typu Mistral, ktoré boli pôvodne určené pre ruské námorníctvo. Po anexii Krymu však uvalila EU na Rusko sankcie, ktorých predmetom sa stali aj dodávky lodí Mistral. Obe lode sa tak nakoniec v júni 2016 stali súčasťou egyptského námorníctva, kde slúžia pod označením "Gamal Abdel Nasser" a "Anwar Sadat". V roku 2017 objednal Egypt k týmto lodiam aj palubnú verziu bojových vrtuľníkov Aligator Ka-52K.

V tom istom období sa začali objavovať aj nepotvrdené správy, že Egypt má záujem o stíhačky Su-35S, ktoré by nahradili zastarané sovietske MiGy-21 a ich čínske deriváty J-7. K skutočnému posunu však zrejme došlo až potom, ako sa tieto stroje osvedčili počas leteckej kampane v Sýrii.

Zdroj: Египет заключил контракт на закупку истребителей Су-35