Egypt získal prvé jednomiestne stíhačky Rafale C

28.07.2017

Dňa 26. júla získalo egyptské letectvo prvé dva jednomiestne stroje Rafale C. Celkovo objednal Egypt 24 stíhačiek v hodnote 5,2 mld. eur, z čoho 16 je dvojmiestnych Rafale B a 8 jednomiestnych Rafale C. 

Okrem jednomiestnej verzie bolo Egyptským vzdušným silám v minulosti dodaných ešte 9 dvojmiestnych strojov Rafale B.  Egypt tak v súčasnosti prevádzkuje už 11 z 24 lietadiel Rafale, objednaných vo februári 2015. Po dodaní všetkých strojov budú tvoriť 203. taktickú stíhaciu letku "Búrka". Spolu s lietadlami objednal Egypt aj francúzske protilietadlové strely Mica, strely vzduch-zem s plochu dráhou letu Scalp a riadené bomby AASM Hammer.

Egyptské letectvo už stihlo v marci tohto roku prvýkrát bojovo nasadiť dvojmiestne stroje Rafale B. Použilo ich na útok proti bojovníkom Islamského štátu v Líbyi ako odplatu za teroristický útok na koptských kresťanov v Egypte.

Rafale je viacúčelové stíhacie lietadlo s delta krídlom a kačacími plochami. Jeho pohon zabezpečujú dva dvojprúdové motory Snecma M88-2, každý s maximálnym ťahom 75,62 kN. Stíhačka je vybavená rádiolokátorom RBE2 AA typu AESA (Active Electronically Scanned Array) a elektro-optickým systémom OSF (Optronique Secteur Frontal). 

Zdroj: Egypt receives first single-seat Rafales