F-117: oficiálne vyradená, ale stále v prevádzke

11.12.2019

Hoci k oficiálnemu vyradeniu F-117 zo služby došlo ešte v roku 2008, príbeh tohto prvého sériovo vyrábaného stealth lietadla zďaleka nekončí. Niekoľko kusov tohto legendárneho bombardéru naďalej lieta a v úlohe stealth agresora participuje na tvorbe zložitých scenárov výcviku a taktiky.

Kris Tanjano, americký pozorovateľ lietadiel, bol 3. decembra 2019 v testovacom a výcvikovom stredisku v Nevade, kde sa mu nad hlavou odohrala zaujímavá udalosť. Situáciu, ktorú videl, opísal nasledovne: "nedávno som bol svedkom toho, ako F-117 spolu so štyrmi stíhačkami F-16 vzlietli proti niekoľkým F-15 a F-22. Volací znak F-117 bol KNIGHT, stroje F-16 boli GOMER a MIG, pričom komunikovali na nepriateľskej frekvencii. Lietadlá F-16 prileteli v pároch a zaútočili na modrých (F-22 a F-15). Tesne za stíhačkami F-16 priletela v nízkej hladine F-117 a všetci spoločne po dobu päť až desať minút útočili na modrých. Po skončení útoku sa začalo druhé kolo a celý bojový scenár sa zopakoval. Niekoľkokrát agresori zaútočili aj na ťažké nízko letiace lietadlo, o ktorom si myslím, že to bola B-1, ale nie som si istý."

Skutočnosť, že lietadlá F-117 sa používajú pri výcviku v úlohe agresorov, nie je vôbec prekvapujúca, aj keď nikdy predtým nebola potvrdená. Niektorí odborníci poukazovali na možnosť takého využitia už pred viac ako desiatimi rokmi. Je nepochybné, že v dôsledku špionáže a početného nasadenia F-117 v konfliktoch po celom svete majú protivníci USA pomerne dobrú predstavu o stealth parametroch tohto lietadla. Napriek tomu disponuje F-117 jedinečnými technológiami a jej potenciál sa dá stále využiť.

Navyše stealth technológia, ktorá bola donedávna výhradne americkým monopolom, začína byť využívaná aj ozbrojenými silami iných štátov. Rusko a Čína v posledných rokoch znížili technologický náskok Spojených štátov a ich stíhačky (Su-57 a J-20) predstavujú pre americké letectvo značnú výzvu. Okrem toho sa značne rozšírili rôzne stealth bezpilotné lietadlá a riadené strely, ktoré je možné vyvinúť oveľa rýchlejšie ako pilotované stroje. Je preto logické, že USA so svojimi spojencami začínajú cvičiť aj proti potenciálnym protivníkom s nízkou efektívnou odrazovou plochou. S ohľadom na uvedené skutočnosti je celkom zmysluplné, že americké letectvo postavilo do úlohy agresorov práve F-117. USA a ich spojenci si dokážu na F-117 odskúšať najnovšie radary, infračervené senzory a systémy detekcie elektronických emisií. A popri tom môžu pracovať na vývoji taktiky, ktorou v budúcnosti dokážu prekonať podobnú hrozbu. Pre tieto účely je F-117 ideálny kandidát, keďže celý program je už odtajnený. Americké letectvo tak pri výcviku so spojencami podstupuje minimálne riziko úniku technológií.

Investícia do údržby a prevádzkovania malej flotily stealth lietadiel prvej generácie je nepochybne veľmi šikovný krok. Aj hŕstka F-117 predstavuje jedinečný a cenný nástroj pre výcvik posádok stíhacích lietadiel, AWACSov a systémov protivzdušnej obrany.

Zdroj: F-117 Spotted Playing Stealthy Aggressor Against F-15s And F-22s Over Nellis Range