F-15C nedostanú nový systém elektronického boja

04.06.2018

Ako vyplýva z odtajnenej správy Inspector General, americké letectvo zrušilo obstaranie nového systému elektronického boja pre svoje stíhačky typu F-15C.

US Air Force pôvodne plánovalo nainštalovať 196 súprav elektronického boja EPAWSS na lietadlá F-15C a 217 súprav na stroje F-15E. V žiadosti o rozpočet na rok 2018 však znížilo počet týchto súprav o 196 kusov, t.j. množstvo určené práve pre variant F-15C.

Vzhľadom na tieto škrty v rozpočte nie je isté, či F-15C budú môcť v blízkej budúcnosti plniť svoje hlavné úlohy. Nasadenie lietadla F-15C bez systému EPAWSS obmedzí schopnosť stíhačky detegovať a identifikovať vzdušné a pozemné hrozby, použiť protiopatrenia a rušiť nepriateľské radary.

Vývojom a výrobou systémov EPAWSS bola poverená spoločnosť BAE Systems, ktorá je hlavným dodávateľ spoločnosti Boeing (producent F-15). Zmluva na vývoj systému bola s Boeingom uzavretá v roku 2016 vo výške 478 miliónov dolárov. V roku 2017 bola počiatočná fáza vývoja ukončená a od augusta 2019 sa počítalo s inštaláciou týchto súprav elektronického boja na lietadlá F-15.

Podľa správy Inspector General americké letectvo v roku 2019 opätovne zváži, či objedná len 217 súprav pre stroje F-15E. Nezáujem o modernizáciu F-15C však naznačuje, že vedenie letectva bude v blízkej budúcnosti pokračovať v úsilí o vyradenie stíhačiek F-15C/D zo služby. O tejto možnosti informovalo US Air Force predstaviteľov kongresu ešte v marci 2017, termíny odchodu F-15C/D do dôchodku však neboli zverejnené.

Americké letectvo vážne zvažuje vyradenie celej flotily lietadiel F-15C/D, hoci mali slúžiť ešte desaťročia. A to aj napriek tomu, že množstvo z týchto stíhačiek bolo nedávno vybavených novým palubným radarom s aktívnym elektronickým skenovaním APG-63V3, ktorý stojí niekoľko miliónov dolárov a je považovaný v súčasnosti za najvýkonnejší palubný rádiolokátor na svete.

Vyradením F-15C/D chce letectvo ušetriť časť finančných prostriedkov, ktoré chce presmerovať napríklad do modernizácie F-16C/D. Tieto jednomotorové stíhačky by mali byť tiež vybavené novým radarom s aktívnym elektronickým skenovaním a po odchode F-15C/D do dôchodku by ich mali dočasne zastúpiť.

Viacerí analytici sa ale obávajú, že vyradením F-15C/D bude ohrozená schopnosť USA, vybojovať vzdušnú prevahu v prípade stretu so silným a početným letectvom protivníka. V prípade, že k tomu dôjde, americké letectvo sa bude musieť spoliehať hlavne na stealth stíhačky F-22. Ich produkcia bola už pred niekoľkými rokmi ukončená a s obnovením výroby sa neráta ani v budúcnosti. Celá váha zodpovednosti za vybojovanie vzdušnej nadvlády by tak bola na pleciach len asi 180 Raptorov.

Zdroj: Why did the Air Force cancel the F-15C electronic warfare upgrade?