F-15EX Eagle II: nový typ pre USAF

16.04.2021

Americké letectvo prevzalo 10. marca od spoločnosti Boeing nový variant stíhacieho lietadla F-15EX. Na slávnostnom ceremoniály, ktorý sa konal o mesiac neskôr na základni Eglin, dostala stíhačka oficiálne označenie Eagle II.

Eagle II vychádza z najnovších verzií F-15 vyvinutých pre Saudskú Arábiu a Katar. Vďaka tomu, že tieto arabské krajiny pred pár rokmi investovali do vývoja modernejších F-15 nemalé prostriedky, dokázalo americké letectvo preskočiť zdĺhavé skúšobné obdobie a získať nový typ mimoriadne rýchlo. Ako uviedol generálporučík Duke Richardson, od zadania zákazky po dodanie prvého lietadla uplynulo asi deväť mesiacov.

Prvý let F-15EX sa uskutočnil 2. februára na medzinárodnom letisku Lambert v St. Louis v Missouri. O mesiac neskôr už Boeing dodal prvé lietadlo americkému letectvu, ktoré ho v súčasnosti podrobuje prevádzkovým testom na základni v Egline.

US Air Force uskutočnilo svoju prvú objednávku na F-15EX v júli 2020. V rámci nej bolo objednaných osem stíhacích lietadiel v hodnote približne 1,2 miliardy dolárov. V apríli má do Eglinu doraziť druhé lietadlo a zvyšných šesť strojov bude dodaných vo fiškálnom roku 2023.

Náklady odhadované na celý program sú v hodnote 23 miliárd dolárov. Americké letectvo plánuje kúpiť najmenej 144 kusov F-15EX, ktoré by nahradili flotilu zastaraných F-15C/D. Tieto stroje majú priemerný vek 37 rokov a začína sa na nich prejavovať štrukturálne opotrebenie. V priebehu nasledujúcich rokov bude potrebné obmeniť 235 kusov F-15C/D, preto už dnes predstavitelia USAF hovoria o nákupe minimálne 200 lietadiel F-15EX.

Najnovšia verzia F-15EX Eagle II prichádza s pokročilou avionikou, ako je systém elektronického boja Eagle Passive/Active Warning and Survivability System, digitálny kokpit, vyspelejší misijný počítač ADCP-II od spoločnosti Honeywell a elektronický systém riadenia fly-by-wire.

V súvislosti s nákupom F-15EX sa vynára otázka, aký to bude mať dopad na program obstarania stealth lietadiel F-35. Americké letectvo však zdôrazňuje, že nové F-15EX nie sú náhradou za F-35, ale ich doplnkom. F-35 so svojimi stealth vlastnosťami a pokročilými senzormi bude aj naďalej hrať primárnu úlohu pri prieniku do vzdušného priestoru chráneného sofistikovanou PVO. F-15EX má však oveľa väčšie užitočné zaťaženie, keďže dokáže niesť viac ako 13 ton výzbroje. Tá môže pozostávať buď z 22 protilietadlových striel alebo z kombinácie 8 striel vzduch-vzduch a 28 bômb SDB. Navyše centrálny závesník F-15EX môže niesť zbraň s hmotnosťou 3600 kg a 6,7 m, čo z tohto lietadla robí platformu vhodnú pre hypersonické strely, ktoré USA v súčasnosti vyvíja. Vďaka týmto prednostiam sa F-15EX stane kľúčovým prvkom amerického taktického letectva a bude efektívne dopĺňať stroje piatej generácie.