F-22 prvýkrát bojovo nasadená v Afganistane

21.11.2017

Americké a afganské bojové lietadlá v nedeľu spoločne zbombardovali desať zariadení na výrobu ópia, ktoré sú pod kontrolou Talibanu. Išlo vôbec o prvé použitie stealth stíhačiek F-22 pri náletoch v Afganistane.

Americké strategické bombardéry B-52 a stíhacie lietadlá F-22 Raptor zasiahli osem laboratórií, kde Taliban vyrábal narkotiká. Ďalšie dve zariadenia zničilo afganské letectvo útočnými lietadlami A-29 Super Tucano, ktoré Afganistan dostal od spojených štátov.

Zatiaľ čo B-52 zhodili veľké bomby s hmotnosťou 227 kg a 907 kg, F-22 použili menšie presne navádzané bomby typu GBU-39 (113 kg). Operácie sa zúčastnilo aj lietadlo včasnej výstrahy a riadenia, jedno prieskumné lietadlo, ako aj tankovacie lietadlá KC-10 a KC-135.

Nálety sa uskutočnili na základe nových pravidiel použitia sily, ktoré boli v auguste udelené americkej armáde vrámci novej stratégie prezidenta Donalda Trumpa. Doteraz mohli americké bojové lietadlá uskutočniť nálety na Taliban iba za účelom podpory afganských bezpečnostných síl alebo aby chránili jednotky USA a NATO. Podľa nových pravidiel môžu Spojené štáty zbombardovať Taliban aj bez toho, aby boli tieto jednotky v priamom kontakte s protivníkom.

Táto operácia sa uskutočnila v provincii Helmad a počas nasledujúcich týždňov bude pokračovať útokmi na zvyšných 400 až 500 zariadení na výrobu heroínu. Predpokladá sa, že Taliban získa každoročne z pestovania maku a produkcie ópia približne 200 miliónov dolárov.

Washington poskytol od roku 2002 na boj proti výrobe narkotík v Afganistane 8,6 miliárd dolárov. Napriek tomu však v tomto roku dosiahla produkcia ópia v Afganistane rekordnú výšku 9 900 ton.

K augustu tohto roka mala afganská vláda pod kontrolou iba 56,8 % zo 407 okresov krajiny, čo je 6 % pokles v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Taliban ovládal alebo ovplyvňoval 13 % populácie, čo je 2 % rozšírenie jeho územia za uplynulých šesť mesiacov.

Zdroj: Strikes on Taliban opium facilities first major use of new bombing authorities in Afghanistan