F-35 pre Spojené arabské emiráty?

05.11.2020

Koncom októbra oznámilo americké ministerstvo zahraničia Kongresu, že na žiadosť Spojených arabských emirátov schválilo tejto krajine zbrojný balíček v hodnote 13,4 miliárd dolárov. Balíček obsahuje 50 prúdových lietadiel F-35 Lightning II a 18 bezpilotných lietadiel MQ- 9 Reaper.

Ak by to Kongres schválil, Spojené arabské emiráty by sa stali prvým štátom v Perzskom zálive, ktorý bude prevádzkovať stealth stíhačky piatej generácie aj bezpilotné lietadlá vyrobené v USA.

Môže to však trvať roky, kým sa uzavrie kontrakt so Spojenými arabskými emirátmi a aj to iba so spomínaným súhlasom Kongresu. Nebude to rozhodne jednoduchý proces, pretože táto dohoda okamžite vyvolala kontroverzie, najmä kvôli obavám, že narúša záruku "Kvalitatívneho vojenského náskoku", ktorú dali Spojené štáty Izraelu - v súčasnosti jedinému prevádzkovateľovi F-35 na Blízkom východe.

Je veľmi nepravdepodobné, že by predaj F-35 do Spojených arabských emirátov prešiel Kongresom, ak by bol Izrael výrazne proti. Ale minulý víkend však dala Netanjahuova vláda tomuto predaju predbežné požehnanie.

Následne sa americký minister obrany Esper stretol s izraelským ministrom obrany Bennym Gantzom a údajne ho uistil, že Izrael dostane ako kompenzáciu obranné kapacity, ktoré mu umožnia udržať si kvalitatívny náskok. Okrem predaja konvenčnejších zbraní sa údajne hovorilo aj o prístupe k sieti satelitov protiraketovej obrany za niekoľko miliárd dolárov, ako aj k sofistikovaným počítačovým systémom F-35.

Prvý arabský prevádzkovateľ stealth stíhačky v Perzskom zálive

Spojené arabské emiráty prejavili prvýkrát záujem o F-35 ešte v roku 2011. Potom čo Obamova administratíva možnosť predaja tohto lietadla zamietla,  bola táto otázka znovu otvorená v roku  2017 po nástupe Trumpa do Bieleho domu. Jedným zo znakov jeho zahraničnej politiky je totiž aj to, že peniaze sa kladú na prvé miesto. Už vtedy sa však naznačovalo, že vývoz týchto stealth  stíhacích lietadiel do SAE bude podmienený vzťahmi tejto krajiny s Izraelom.

V tom čase však už Izrael a Spojené arabské emiráty tajne pracovali na spoločných aktivitách, ktoré boli zamerané proti Iránu. K oficiálnemu otepleniu vzťahov došlo tento rok v auguste, keď Abú Zabí oznámil, že normalizuje vzťahy s Izraelom.

Aj hoci izraelskí úradníci vyjadrujú námietky proti evidentnému posunu v dohode o predaji F-35 do Spojených arabských emirátov, niektoré zdroje uvádzajú, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu tento predaj tajne odsúhlasil bez toho, aby o tom izraelský obranný rezort vedel. Netanjahu však tieto obvinenie popiera.

Vzdušné sily Spojených arabských emirátov dnes prevádzkujú flotilu 63 lietadiel Dassault Mirage 2000 a 78 modernizovaných stíhačiek F-16E/F. Tieto jednomotorové stíhačky štvrtej generácie slúžia v šiestich letkách väčšinou nasadených na leteckej základni Al Dhafra. Pri leteckých operáciách majú podporu troch lietadiel včasného varovania a velenia a troch vzdušných tankerov Airbus A330 MRTT.

Mirage 2000 patriaca letectvu SAE
Mirage 2000 patriaca letectvu SAE

Lietadlá SAE bojovali v roku 1991 vo vojne v Perzskom zálive po boku amerických síl. Arabské  Mirage počas tejto operácie podnikali útoky na irackú armádu. Stroje SAE sa tiež zúčastnili na bojových misiách v Iraku a Sýrii, zameraných proti Islamskému štátu a v Afganistane proti bojovníkom Talibanu. Na základni Al Dhafra sa nachádzajú viaceré americké vojenské lietadlá a slúžil aj ako prvá zahraničná základňa amerických stíhačiek piatej generácie F-35A.

Niektoré z aktivít letectva SAE sú však považované za pomerne kontroverzné. Až donedávna sa zúčastňovalo na saudskoarabskom vojenskom zásahu proti Hútiom v Jemene. Táto bombardovacia kampaň sa stala známou svojimi rozsiahlymi civilnými obeťami, ktorých počet sa do roku 2020 odhaduje na viac ako 8 000. Preto Spojené arabské emiráty z kampane koncom roka 2019 vystúpili. Pre úplnosť dodajme, že za vlády Obamu a Trumpa aj USA poskytli saudskej koalícii v Jemene materiálnu a poradenskú pomoc. Strašná povesť vojny však viedla Kongres k rozhodnutiu o obmedzení tejto pomoci zo strany USA.

Spojené arabské emiráty tiež nasadili svoje stíhačky a neskôr aj bezpilotné lietadlá v líbyjskej občianskej vojne v roku 2014 pri leteckých útokoch proti Vláde národnej jednoty. Zúčastnili sa aj na blokáde Kataru, t.j. krajiny, ktorá hostí americké vojenské sily. Zvažovali tiež podporu vojenskej invázie do Kataru, ktorú  navrhovala Saudská Arábia.

F-16 vzdušných síl SAE
F-16 vzdušných síl SAE

Existuje preto oprávnený predpoklad, že F-35 predané do Spojených arabských emirátov pravdepodobnejšie použijú v operáciách, ktoré budú v rozpore so záujmami Spojených štátov. Ďalšie obavy sa vzťahujú k faktu, že Spojené arabské emiráty sú zákazníkom Číny a Ruska. Od týchto krajín v minulosti nakúpili systémy protivzdušnej obrany, delostrelectvo, bojové vozidlá pechoty a drony. To by mohlo vytvoriť podmienky, v ktorých dôjde k úniku kompromitujúcich údajov ohľadom lietadiel F-35.

Na druhú stranu by F-35, prevádzkované Spojenými arabskými emirátmi, predstavovali protiváhu stále agresívnejšej zahraničnej politike Iránu v Perzskom zálive. Stealth stíhacie lietadlá by hypoteticky umožnili SAE zasiahnuť dôležité ciele hlboko vo vnútri Iránu (balistické rakety, veliace a kontrolné strediská, jadrové zariadenia atď.) Dokázali by tak tejto krajine zasadiť zdrvujúcu ranu hneď v prvý deň vojny, namiesto toho, aby sa museli s veľkými stratami prebojovať cez rozsiahlu sieť iránskej protivzdušnej obrany. To by mohlo mať vplyv na to, ako Irán prehodnotí možné riziká pri zvažovaní provokácií voči SAE.

Na záver je potrebné poznamenať, že v podobe MQ-9 Reaper by SAE získali spoľahlivejšie a lepšie vyzbrojené drony, ktoré by mohli uskutočniť nálety na dlhšie vzdialenosti, ako môžu v súčasnosti prostredníctvom svojich bezpilotných lietadiel vyrobených v Číne. Drony sú pre jednotlivé štáty dostupnejšie a umožňujú menej rizikové bojové operácie mimo hraníc svojho územia. Neustále rastúci význam bezposádkových lietadiel bolo možné v poslednom období vidieť počas konfliktov v Líbyi, Sýrii a pred pár dňami aj na Kaukaze. Vo vojne v Líbyi nasadilo dokonca svoje drony aj Abú Zabí, hoci menej úspešne ako Turecko, ktoré podporuje opačnú stranu tohto konfliktu.

Uistenia pre Izrael

Aj napriek normalizácii vzťahov so Spojenými arabskými emirátmi si chce izraelská armáda zachovať svoju technologickú prevahu. Je však potrebné poukázať na to, že aj keby SAE získali rovnaký počet stíhacích lietadiel ako Izrael (objednaných 50 kusov F-35), stále sa nebudú môcť porovnávať s izraelskými vzdušnými silami. Izraelské lietadlá F-35I sú totiž "lepšie" ako tie, ktoré sa vyvážajú prakticky do všetkých ostatných krajín. Je to preto, že Izraelu bol výnimočne poskytnutý prístup k inštalácii jeho vlastného počítačového systému bežiaceho nad operačným systémom F-35. Izraelská verzia F-35 zároveň umožňuje inštaláciu domácich avionických systémov vrátane systémov elektronického boja a zameriavacích senzorov.

USA údajne tiež prisľúbili, že Izrael získa prístup k americkému vesmírnemu infračervenému systému SBIRS (Space-Based InfraRed System), ktorý slúži ako protiraketová obrana. Tento systém pozostáva z niekoľkých satelitov, ktoré stoja v priemere 1,7 miliardy dolárov. Výkonné infračervené senzory na satelitoch dokážu detegovať odpaly balistických rakiet krátkeho a dlhého doletu. Dáta zo systému SBIRS by mohli Izraelu poskytnúť väčší reakčný čas na to, aby ich moderná protiraketová obrana zneškodnila odpálené strely. V tomto kontexte je potrebné poznamenať, že balistické rakety Iránu sú pre Izrael oveľa väčšou hrozbou, ako by v budúcnosti mohli predstavovať lietadlá Spojených arabských emirátov.

Navyše stíhačky F-35 sú značne závislé od neustálej údržby a podpory počítačových systémov od spoločnosti Lockheed. Ak teda aj pripustíme, že by sa naplnil veľmi nepravdepodobný scenár, v ktorom by Spojené arabské emiráty hodlali zaútočiť na Izrael, USA by dokázali arabské F-35 čiastočne ochromiť tým, že by im zablokovali prístup k ich počítačom v sieti a službám údržby. Aj napriek tomu však možno očakávať, že do dodaní všetkých 50 objednaných stíhačiek F-35, využije Izrael opciu na obstaranie ďalších 25 strojov, čím sa ich celkový počet zvýši na 75.