F-35 získa novú výzbroj

13.05.2019

Lockheed Martin odhalil 6. mája koncepciu novej hypersonickej strely vzduch-zem HAWC, ktorá by sa mala stať súčasťou výzbroje stíhačiek amerického námorníctva F-35C. 

Vývoj strely HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept) sa začal v apríli 2018, keď americké vzdušné sily uzavreli so spoločnosťou Lockheed Martin zmluvu v hodnote približne 928 miliónov dolárov. Nová hypersonická strela je určená na ničenie pozemných cieľov a spustenie jej letových skúšok sa očakáva už koncom tohto roka.

HAWC bude vybavená raketovým motorom, ktorý jej dodá zrýchlenie v počiatočnej fáze letu a následne sa spustí vysokorýchlostný náporový motor, ktorý zaistí udržiavanie rýchlosti v rozpätí od Mach 5 do Mach 10. Nová strela umožní zrealizovať útok na cieľ takým spôsobom, že protivníkova protivzdušná obrana bude mať krátky, prípadne žiadny čas na reakciu. V porovnaní s tradičnými strelami dlhého dosahu (typu balistická raketa) môže HAWC manévrovať v atmosfére a letieť po nepredvídateľnej dráhe.

Na umeleckom stvárnení spoločnosti Lockheed Martin je strela odpaľovaná zo stíhačky F-35C, pričom je nesená pod krídlami tohto lietadla. To samozrejme degraduje stealth vlastnosti F-35, čo však vzhľadom na dosah a rýchlosť letu HAWC nepredstavuje až taký problém.

Táto hypersonická strela bude nepochybne vhodná aj pre iné platformy. Námorný variant HAWC by mohol byť integrovaný do stíhacích lietadiel F/A-18E/F Super Hornet, ktoré budú stále viac potrebovať strely, odpaľované z bezpečnej vzdialenosti (mimo dosah PVO). Do úvahy pripadajú aj väčšie platformy ako napríklad námorné hliadkovacie lietadlá P-8A Poseidon alebo bombardéry B-1B a B-52.

Ďalšou riadenou strelou, ktorá by mohla v blízkej budúcnosti rozšíriť arzenál F-35, je protiradarová AARGM-ER, označovaná tiež ako AGM-88G. Táto strela je modifikáciou staršej AGM-88F, z ktorej využíva navádzací a riadiaci systém. Táto elektronika je však vsadená do úplne nového tela, optimalizovaného pre let vysokou rýchlosťou. Ovládacie plochy AGM-88G sú len vzadu a strela je vybavená výkonnejším raketovým motorom. Vďaka tomu by mala mať vyššiu rýchlosť a dlhší dolet. Americké námorníctvo ani výrobca Northrop Grumman neuvádzajú presné špecifikácie tejto strely, ale už jej predchodkyňa AGM-88E AARGM mala dolet viac ako 130 km a maximálnu rýchlosť približne 2 Machy. Ďalším vylepšením AGM-88G je menšia bojová časť.

Táto strela je primárne vyvíjaná pre lietadlá amerického námorníctva F/A-18E/F Super Hornet a EA-18G Growler, ktoré by ňou mali byť vyzbrojené od roku 2023. Na programe AARGM-ER sa však začalo podieľať aj americké letectvo, ktoré by ju chcelo do roku 2025 integrovať do lietadiel F-35A. AGM-88G sa zmestí nielen do internej zbraňovej šachty F-35A, ale aj do palubných stíhačiek F-35C. Rozmery strely sú však príliš veľké na to, aby sa vošla do zmenšenej zbraňovej šachty lietadla F-35B.