F-35A vstúpila do služby v juhokórejskom letectve

02.01.2020

Vzdušné sily Kórejskej republiky (ROKAF) v decembri deklarovali dosiahnutie počiatočnej operačnej spôsobilosti pre stíhacie lietadlá piatej generácie F-35A.

Došlo k tomu 17. decembra 2019 na základni 17. stíhacieho krídla v juhokórejskom meste Cheongju, kde sa pri tejto príležitosti uskutočnil slávnostný ceremoniál uvedenia F-35A do služby. Hoci išlo o pomerne dôležitú udalosť z hľadiska modernizácie juhokórejských vzdušných síl, na ceremoniál neboli pozvané žiadne médiá. Dôvodom bolo to, aby sa nevyvolala nepriateľská reakcia zo strany Severnej Kórei, ktorá hrozí zničením všetkých dodaných lietadiel F-35.

Dosiahnutie počiatočnej operačnej spôsobilosti znamená, že F-35A je pripravená na obmedzené bojové nasadenie. Všetky juhokórejské F-35A sú teraz schopné zabezpečiť vzdušný priestor, poskytnúť blízku palebnú podporu pozemným jednotkám a v obmedzenej miere aj potlačiť alebo zničiť protivzdušnú obranu nepriateľa. ROKAF má tiež primerane vyškolených pilotov a obslužného personálu na vykonávanie takýchto misií.

Prvé dve lietadlá F-35A dorazili do Južnej Kórei v marci tohto roku. K dnešnému dňu bolo juhokórejskému letectvu dodaných 13 lietadiel tohto typu, pričom do konca roku 2020 by malo prevádzkovať celkovo 26 strojov F-35A. Nová flotila F-35A bude údajne dislokovaná na leteckej základni Cheongju.

Južná Kórea a Spojené štáty uzavreli v roku 2014 zmluvu na nákup 40 stíhačiek F-35A. Predpokladá sa, že všetkých 40 lietadiel bude Vzdušným silám Kórejskej republiky dodaných do roku 2022.

Južná Kórea však v októbri oznámila, že začiatkom roku 2021 ojedná ďalších 20 strojov F-35A. Ministerstvo obrany údajne vyčlenilo na druhú fázu tohto programu 3,4 miliardy dolárov.

KĽDR považuje F-35A za "strategické aktívum" a je si dobre vedomá, že stíhačky môžu byť použité na zasadenie prvého úderu proti najvýznamnejším severokórejským vojenským cieľom. Zavedenie F-35A do služby prichádza v komplikovanej dobe, kedy napätie Kórejskou republikou a KĽDR narastá. Začiatkom októbra totiž Severná Kórea uskutočnila skúšku nových balistických rakiet odpaľovaných z ponoriek. V novembri Pchjongjang vykonal v rozpore s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN skúšku dvoch raketometov. Ti sú schopné vystreliť niekoľko rakiet súčasne na vzdialenosť 370 km. Cieľom testu bolo odskúšať "systém nepretržitej paľby". Posledným bol decembrový test v zariadení pre odpaľovanie rakiet dlhého doletu na základni Sohae. Toto zariadenie KĽDR prestavala po tom, čo ho vlani na začiatku rokovaní o denuklearizácii so Spojenými štátmi čiastočne rozobrala.

Pripomeňme, že americká spoločnosť Lockheed Martin už dodala zákazníkom 490 lietadiel F-35, pričom len v roku 2019 to bolo rekordných 134 kusov. Tieto lietadlá operujú z 21 základní po celom svete a výcvik na nich absolvovalo 975 pilotov. Celá flotila F-35 už nalietala viac ako 240 000 hodín.

Zdroj: F-35A Stealth Fighter Formally Enters Service in South Korea