F-35B otestovala spojenie s protiraketovým systémom výsadkovej lode

06.11.2018

Po prvýkrát vytvorila stealth stíhačka F-35B zabezpečené spojenie s loďou USS Wasp. K prenosu informácií došlo vďaka šifrovanej komunikácii medzi datalinkom lietadla Link 16 a obranným systémom lode SSDS.

F-35B pristáva na palube USS Wasp
F-35B pristáva na palube USS Wasp

Prepojenie Linku 16 a systému SSDS (Ship Self Defense System) umožňuje stealth stíhačkám F-35 bezpečne zdieľať taktické údaje s plavidlom amerického námorníctva, čo môže byť použité napríklad na obranu pred leteckým útokom. Zdieľanie údajov zo senzorov F-35B poskytne lodiam amerického námorníctva lepšie situačné povedomie o blížiacich sa raketách a zároveň im umožní lepšie koordinovať protiraketovú obranu, t.j. použitie obranných striel, klamných cieľov a systémov elektronického boja.

Tým sa významne zvýši schopnosť prežitia lodí v nepriateľskom prostredí, pretože protilodné strely, letiace podzvukovou a nadzvukovou rýchlosťou tesne nad hladinou oceánu, predstavujú pre plavidlá jednu z najväčších hrozieb súčasnosti. Zároveň to umožní väčšie zapojenie lodí do protiraketovej obrany, vďaka čomu F-35 nebudú musieť použiť svoje strely na zneškodnenie cieľa a vyzradiť tak svoju pozíciu.

Blížiace sa rakety a iné vzdušné hrozby dokážu stíhačky F-35 zachytiť prostredníctvom špeciálneho elektro-optického systému AN/AAQ-37. Ten pozostáva zo šiestich elektro-optických snímačov, ktoré poskytujú pokrytie okolo lietadla v rozsahu 360 stupňov. V spolupráci s palubným rádiolokátorom AN/APG-81 dokáže tento systém dokonca detegovať a sledovať balistické rakety, prípadne na ne navádzať riadené strely.

Okrem dát o nepriateľských cieľoch je cez Link 16 možné s veliteľom lode zdieľať aj informácie o stave lietadla (stav paliva alebo zásoba zbraní). Kapitán Danny Busch, ktorý je vedúcim výkonného úradu programu SSDS, uviedol, že "SSDS systém, vďaka súčasnej schopnosti spojiť naše senzory a zbrane z mora a vzduchu, poskytuje takú úroveň interoperability a obranných schopností, ktoré expedičné flotily nikdy predtým nemali k dispozícii."

USS Wasp je výsadková loď, z ktorej môžu operovať stíhačky s krátkym vzletom a zvislým pristátím F-35B. Loď štandardne nesie na svojej palube 6 stíhacích lietadiel F-35B a viac ako 20 rôznych vrtuľníkov (AH-1Z, CH-53E, UH-1Y) a konvertoplánov MV-22B Osprey. USS Wasp patrí do triedy lodí rovnomenného pomenovania "Wasp", ktorá pozostáva z 8 plavidiel tohto typu.

Aby bol systém SSDS kompatibilný s datalinkom Link 16, bolo potrebné tento systém modifikovať, čo zabralo spoločnosti Raytheon asi 18 mesiacov. Keďže sa potvrdilo, že modifikovaný systém SSDS MK 2 je plne funkčný, budú v blízkej dobe takto upravené aj ostatné lode triedy Wasp.

Zdroj: F-35B connects with USS Wasp's anti-cruise missile defence