F-35C amerického námorníctva dosiahli počiatočnú operačnú spôsobilosť

03.03.2019

Americké námorníctvo vo štvrtok informovalo, že stíhacie lietadlá F-35C sú pripravené na nasadenie a môžu vykonávať misie kdekoľvek na svete.

Dosiahnutiu tohto významného míľniku predchádzalo niekoľko týždňov testovania, pri ktorom americké námorníctvo potvrdilo, že dokáže zabezpečiť prevádzku a údržbu týchto lietadiel. Kvalifikačné skúšky na palube lietadlovej lode USS Carl Vinson (CVN-70) podstúpila prvá peruť stíhačiek F-35C, patriaca pod US Navy - Strike Fighter Squadron (VFA) 147. Lietadlá potvrdili, že ich prevádzkovanie je bezpečné a 12. decembra získali potrebnú certifikáciu.

"F-35C je pripravená na prevádzku, boj a dosiahnutie víťazstva," uviedol vo svojom vyhlásení veliteľ námorného letectva viceadmirál DeWolfe Miller. "Do arzenálu zoskupení našich lietadlových lodí pridávame neuveriteľný zbraňový systém, ktorý výrazne zvyšuje ich schopnosti."

Predtým, než peruť VFA-147 dosiahla operačnú spôsobilosť, musela preukázať niekoľko vecí:

* musela byť plne obsadená kvalifikovanými pilotmi, ktorí sú schopní operovať či už z pozemných základní alebo z paluby USS Carl Vinson;

* piloti museli preukázať, že dokážu vykonávať celý rad operácií a manévrov;

* údržba musela potvrdiť, že je schopná udržať nové stroje v letuschopnom stave

* a námorníctvo muselo dokázať, že vie zabezpečiť servis celej perute prostredníctvom vypracovaného logistického systému.

Prvá operačná peruť momentálne pozostáva z 10 lietadiel typu F-35C Block 3F, potrebných náhradných dielov, podporného vybavenia, náradia, technických publikácií, tréningových programov a funkčného logistického informačného systému (ALIS). Takisto loď, na ktorej sú tieto lietadlá prevádzkované, musí mať požadovanú infraštruktúru, kvalifikáciu a certifikáciu.

Dosiahnutím počiatočnej operačnej spôsobilosti sa námorníctvu podarilo dostať na palubu lietadlovej lode stíhačky piatej generácie, čo umožní viesť vzdušný boj efektívnejšie, ako kedykoľvek predtým. F-35C prinesie revolúciu v spôsobilostiach a operačných konceptoch letectva, pôsobiaceho na palubách lietadlových lodí.

F-35C je už poslednou verziou stíhačiek Lightning II, ktorej vývoj bol dotiahnutý do fázy, keď môže byť nasadená do boja. Pôvodný plán počítal, že tieto lietadlá dosiahnu počiatočnú operačnú spôsobilosť v auguste 2018, ale kvôli viacerým problémom musel byť tento termín posunutý až na február 2019.

Pripomeňme, že verzia F-35B, ktorú prevádzkuje americká námorná pechota, dosiahla tento míľnik 31. júla 2015. O rok neskôr (2. augusta 2016) sa to podarilo aj pri konvenčnej verzii amerického letectva F-35A.

Začiatok testovania F-35C siaha do roku 2011, kedy boli americkému námorníctvu dodané prvé lietadlá tohto typu. Tie sa od novembra tohto istého roku zapojili na základni Patuxent River do skúšok, v rámci ktorých absolvovali aj prvé vzlety pomocou pozemného katapultu. O rok neskôr sa už konali testovacie lety s externe zavesenou výzbrojou. V novembri 2014 uskutočnila F-35C prvé pristátie na palube lietadlovej lode (USS Nimitz) pomocou záchytného háku.

Zdroj: Navy Declares Initial Operational Capability for F-35C Joint Strike Fighter